Zemanova prezidentská kampaň vyšla na 22,7 milionu. Peníze od dárců ušetřil
Do pondělní půlnoci musejí kandidáti na prezidenta odevzdat Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí zprávu o financování volební kampaně. Pár hodin před konečným termínem zveřejnil zprávu i prezident Miloš Zeman. Jeho kampaň stála přes 22,7 milionu korun. Podle dokumentu neutratil veškeré finance. Na volebním účtu zůstalo více než 4,5 milionu korun, jedná se o peníze, které mu poslali lidé jako peněžní dar.
Prezident Miloš Zeman opakovaně tvrdil, že žádnou osobní kampaň nevede. Po celé zemi se ale objevovaly billboardy s jeho tváří a další volební materiály. Zajistili mu to jeho příznivci, a to hlavně přes spolek Přátelé Miloše Zemana a Stranu práv občanů.
Ze zprávy vyplývá, že veškeré náklady kampaně spadají do „jiných bezúplatných plnění poskytnutých kandidátovi“.
Do této kategorie spadá umístění reklam, správa sociálních sítí, administrativní podpora nebo grafická práce.
Kdo financuje kampaň Miloše Zemana? Firmy ve ztrátě i dřívější sponzoři SPO
Číst článek
Nejvíc utratil spolek, který vede hradní kancléř Vratislav Mynář, za reklamu. Ve zprávě ale už není, odkud miliony korun pochází. Prezident už dříve v médiích zveřejnil seznam sponzorů, který ale pokrývá méně než polovinu všech nákladů.
Peníze od dárců nebyly podle dokumentu během kampaně využity. Zeman nehradil žádné výdaje ani se nezavázal k žádným peněžitým dluhům.
Zveřejňování údajů
Závěrečnou zprávu o financování prezidentské kampaně musejí odevzdat všichni ti, kdo projevili zájem kandidovat a vyvíjeli pro to nějakou činnost.
Takzvaný dohledový úřad eviduje celkem 29 možných kandidátů a další čtyři, kteří sbírali podpisy nebo v médiích avizovali, že kandidovat budou, ale nakonec kandidátní listinu nepodali.
„Patnáct kandidátů komunikovalo s úřady a nahlásili nám svůj volební účet a stránku, kde měli zveřejňovat údaje o financování kampaně,“ řekl Radiožurnálu člen vedení úřadu Tomáš Hudeček.
Úřad hlídající financování stran prověřuje peníze od Přátel Miloše Zemana. 'Nic neporušujeme,' říká Nejedlý
Číst článek
Dodal, že do pondělní půlnoci musejí kandidáti zprávu o financování volební kampaně nejen zveřejnit na svých webových stránkách, ale také příslušnému úřadu zaslat veškeré účetnictví.
Úřad pro kontrolu financování politických stran a hnutí na začátku roku vyjádřil pochyby ohledně útrat podporovatelů Miloše Zemana za jeho prezidentskou kampaň. U více než poloviny peněz totiž nebyli jasní dárci. Finance poskytoval spolek Přátelé Miloše Zemana a ten podle zákona nemusí nic zveřejňovat.
Nejvíc utratil Drahoš
Zprávy ohledně financování kampaně již zveřejnili i jiní uchazeči o funkci prezidenta.
Jiří Drahoš, který prohrál v druhém kole volby s Milošem Zemanem, vykázal jako výdaje 49,97 milionu korun. Na peněžních darech dostal asi 46,7 milionu, na další asi 3,3 milionu pak vyčíslil takzvaná bezúplatná plnění, tedy třeba práci svého manažera Jakuba Kleindiensta či umístění reklam. Sám do kampaně vložil 76 300 korun.
Topolánka stála kandidatura 18 milionů, sám do ní dal 7,4 milionu. Drahoš utratil téměř 50 milionů
Číst článek
Druhou nejdražší kampaň měl pravděpodobně Michal Horáček, který si ji platil sám. Stála celkem 39,9 milionu korun, bezúplatná plnění vyúčtoval na 271 tisíc korun.
Mirka Topolánka stála kampaň podle zveřejněných údajů 18,1 milionu, na darech získal 10,7 milionu. Nepeněžní plnění vyúčtoval na 1,3 milionu a svůj příspěvek do kampaně na 7,4 milionu.
Marek Hilšer podle zprávy o financování kampaně uspořádal kampaň za 1,8 milionu korun, většinu ale tvoří bezúplatná plnění, jako třeba práce jeho dobrovolnického týmu. Na darech dostal asi 455 tisíc korun.
Kandidatura Jiřího Hynka stála 732 tisíc korun, na darech vybral 440 tisíc korun. Vratislav Kulhánek, který ve volbě obsadil poslední místo, zaplatil za kandidaturu 7,4 milionu korun. Naprostou většinu peněz získal od Pavla Sehnala, mecenáše strany ODA, za kterou kandidoval.