Zemědělci protestovali napříč Českem. Vadí jim dovoz potravin ze zemí mimo EU

S troubením traktorů a nápisy jako Chceme české potraviny nebo Rovné podmínky v EU vyjeli ve čtvrtek zemědělci na silnice po celém Česku. Dohodu Evropské unie se zeměmi Jižní Ameriky ohledně dovozu potravin považují za nevýhodnou a chtějí její odmítnutí. Přidali se tak k protestujícím zemědělcům po celé Evropě.

Praha (Aktualizováno: 13:50 27. 2. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělci z Karlovarského kraje protestovali mezi Poustkou a hraničním přechodem Pomezí na Chebsku

Čeští zemědělci se připojí k evropským protestům proti dovozu potravin ze zemí mimo EU (ilustrační foto) | Foto: Kubeš Slavomír | Zdroj: ČTK

Pro zemědělce z Kutnohorska začal protest už v osm ráno, kdy se u zemědělského areálu potkalo kolem 55 traktorů. S vlajkami a bannery s nápisy jako Chceme české potraviny nebo Rovné podmínky v EU vyjeli o něco později směrem na Kolín. Zde se kolona rozdělí a část zemědělců se vrátí, další pokračují směrem na Křečhoř.

Většina akcí začala v 10 dopoledne nebo měla start naplánovaný na poledne. Kromě těžké techniky na silnicích byly v plánu i demonstrace na náměstí, debaty s občany a politiky nebo demonstrace na hraničních přechodech, kde se čeští zemědělci setkali se svými zahraničními kolegy.

24:12

Podpořili jsme středně velké zemědělce, hlásí ministr. ‚Dotace jsou nastavené špatně,‘ zlobí se malí farmáři

Číst článek

K tomu došlo například na hraničním přechodu Folmava, kam z Mrákova vyrazilo na protestní jízdu téměř 30 traktorů s českými vlajkami. Delší než půlkilometrová kolona se na hranicích potkala s bavorskými farmáři v osobních vozech. Doprava zde byla omezená.

Protesty v Pardubicích se obešly bez jízdy traktorů v ulicích. Desítky farmářů přišly před Východočeské divadlo. „Řekli jsme si, že nebudeme spoluobčanům komplikovat život, ale musíme dát o sobě vědět, volili jsme formu shromáždění, happening a improvizované pódium na schodech divadla,“ řekla ředitelka Regionální agrární komory Pardubického kraje Vanda Rektorisová.

Důvod protestů

Čeští zemědělci se s protesty připojili k těm evropským třeba ze Španělska nebo Francie. Vadí jim zejména obchodní dohoda mezi Evropskou unií a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur a bezcelní dovozy z Ukrajiny. Ve zmíněných zemích podle nich nemusí farmáři dodržovat přísné normy jako v Evropské unii.

Předseda zemědělského svazu Martin Pýcha například upozorňuje na rozdílné požadavky na množství používaných antibiotik, které země unie snižují už od roku 2008, stejná pravidla ale v zemích Jižní Ameriky neplatí. „Spotřeba antibiotik v zemích Mercosur je naprosto odlišná,“ uvedl pro Radiožurnál.

V podniku, který měl dotaci na lepší život pro krávy, je bili tyčí. Ministr chce kontroly po celém Česku

Číst článek

Přispěje to podle něj ke zvýšení dovozu cukru, kukuřice, hovězího nebo drůbežího masa, což může následně snížit ceny na evropském trhu a v konečném důsledku vytlačit české producenty.

Mezi požadavky zemědělců proto patří zrušení obchodní dohody, nastavení nové dohody mezi EU a Ukrajinou, zajištění maximální ochrany trhu ze strany EU a zajištění rovných podmínek pro podnikání na evropském trhu. Dále zemědělci požadují snížit byrokracii.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) opakovaně říká, že takovýmto protestům farmářů nerozumí, protože s nimi jedná. Ve středu Senát projednával takzvaný antibyrokratický balíček, který mění a zjednodušuje zhruba 35 zákonných opatření.

Laura Hájková, dre, eba, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme