Zemřel jeden z největších tuzemských odborníků na boty Petr Hlaváček

Známý obuvnický expert Petr Hlaváček zemřel. Působil na zlínské univerzitě Tomáše Bati, kde se dlouhodobě věnoval výzkumu obouvání dětí a diabetiků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlínský vědec Petr Hlaváček vyrobil repliku obuvi, kterou nosili vojáci čínského císaře před 2000 lety

Zlínský vědec Petr Hlaváček vyrobil repliku obuvi, kterou nosili vojáci čínského císaře před 2000 lety | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Petr Hlaváček se narodil v roce 1950 a patřil mezi světové obuvnické experty. V roce 2005 získal v Tunisku prestižní cenu Mezinárodní asociace obuvnických techniků. Odborníci ho ocenili za práci pro technologický rozvoj obuvnického průmyslu.

Hlaváček dlouhodobě zkoumal obouvání dětí a diabetiků. Měl ale velké úspěchy při studiu terakotové armády v Číně. Vyrobil repliku obuvi, kterou nosili vojáci čínského císaře před 2000 lety.

„Obuv je vyrobená z plsti. Jsou to v podstatě dva díly, spodní díl je vytvarován do jakési lodičky, ve špici je napojen klínek, který je přišit hřbetovým švem. K tomu je připojena podešev, která je nýtovaná mosaznými nýty,“ vysvětloval Hlaváček ve vysílání Radiožurnálu.

Armáda císaře, který vládnul od roku 221 do roku 210 před naším letopočtem, byla zřejmě první asijskou pravidelně obouvanou armádou. Petr Hlaváček se k výzkumu dostal v roce 2003.

„Udělali jsme si první fotografické album a to jsme zanalyzovali, když jsme se vrátili. Tam se nám objevila problematika neobvyklého prokrojení čínské obuvi a chaotický výskyt řemínků. Takže jsme napsali, že jsme schopni vyrobit repliky, zdokumentovat typy obuvi a ověřit experimentálně příčiny nedostatků,“ uvedl Hlaváček.

Hlaváček mimo jiné vedl také tým, který vyrobil takzvané Ötziho boty. Ty dostaly jméno podle mumie pravěkého lovce z mladší doby kamenné, která se našla v Ötztalských Alpách.

„Je to obuv, která odbornou obec překvapila, protože byla atypické konstrukce, do té doby neznámé a neznámé i v pozdějším období. Byla založena na zvláštní síti, stkané z lipového lítí, která měla 4 horizontální pramence a 27 vertikálních. Ty byly provázány, řemínkem byli spojeny k podešvi, která byla z medvědice. Nártové části byly překryté kozinou,“ popsal Hlaváček.

Vlastnosti replik pak skupina dobrovolníků prověřila v praxi při horské túře k Ötziho mohyle.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme