Zkvalitnění péče v porodnicích by mohlo omezit domácí porody, říká poslanec
Spory mezi lékaři a porodními asistentkami se dnes znovu pokusí vyřešit komise svolaná ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem z TOP 09. Porodní asistentky totiž nedostávají registraci k samostatné práci mimo porodnice. Pokud tedy pomáhají ženám rodit doma, hrozí jim pokuta milion korun.
První schůzka skončila fiaskem, protože z ní lékaři odešli předčasně. A té dnešní se už nebudou účastnit vůbec. „Lékaři po vystoupení některých zastánců přirozených porodů mi napsali omluvný dopis, že na schůzku nepřijdou,“ potvrdil šéf komise pro porodnictví při ministerstvu zdravotnictví Aleš Roztočil z TOP 09.
Schůzky se tak zúčastní zástupci ministerstva, pojišťoven a zástupců těch, kteří bojují jednak za právo domácích porodů, ale také za práva porodních asistentek jako takových.
Místopředseda zdravotnického výboru sněmovny, šéf komise pro porodnictví při ministerstvu zdravotnictví Aleš Roztočil z TOP 09 v Ranním interview Radiožurnálu
Například porodní asistentka Johanka Kubaňová teď k domácím porodům kvůli hrozícím sankcím nechodí. Věří ale, že se ke své práci časem vrátí. „Trendy jsou ve společnosti dobré, třeba rozhodnutí Ústavního soudu o tom, že žena má právo na péči, kdekoli porodí, takže já si myslím, že jednou to bude jiné.“
Primář porodnice v Českých Budějovicích Petr Ság naopak tvrdí, že je domácí porod nezodpovědný hazard: „Nikdo na světě, počínaje tou ženou a konče slovutným profesorem v Praze nedokáže poznat náhlé komplikace, které mohou při jakémkoli porodu vzniknout. Ta komplikaci může mít opravdu smrtelný důsledek pro dítě nebo pro matku.“
Strach žen z porodnic
Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové, která se jednání také účastní, by určité standardy při porodech měly být zachovány.
„Vedení porodu přímo doma porodní asistentkou je ta nejkrajnější možnost a o tom skupina nevede diskuzi. Zatím vedeme diskuzi o tom, aby vůbec porodní asistentky mohly rodit samostatně, což v současnosti bez dozoru lékaře možné není. Já bych byla pro to, aby byla možnost někde mezi, alespoň třeba porodní domy,“ říká Šimůnková.
Šéf komise pro porodnictví při ministerstvu zdravotnictví Aleš Roztočil si myslí, že i dnešní schůzka může nějaký výsledek přinést. Roztočil totiž vnímá porody doma jako zástupný problém, kdy ženy rodí doma hlavně kvůli tomu, že se porodnic bojí. Usilovat chce proto spíše o zlepšení podmínek v porodnicích.
„Budeme iniciovat, aby se na lékařských fakultách učila praktická a teoretická psychologie a sociologie porodnictví a neonatologie. A aby lékaři a porodní asistentky absolvovali takový výcvik, aby žena mohla být subjektem porodu a ne objektem. Abychom konečně mohli dát do praxe koncept přirozeného porodu v porodnici,“ dodal s tím, že pokud se prosadí koncepce přirozených porodů v porodnice, porodů doma ubyde.