Königsmarková čelila obvinění kvůli domácímu porodu, při kterém v roce 2009 zemřelo dítě. Soudy ji pravomocně potrestaly podmínkou a zákazem činnosti, po zásahu ústavních soudců byla zproštěna viny.
Soud přiznal odškodné a nárok na omluvu matce a dítěti, které jihomoravská záchranná služba odvezla proti vůli jeho matky v roce 2010 po domácím porodu do nemocnice.
Středočeský kraj uložil první pokutu porodní asistentce za účast na domácím porodu. Dochází ke zbytečné kriminalizaci práce porodních asistentek, nebo je třeba na průběh domácích porodů dohlížet?
Jihomoravští policisté vyšetřují případ úmrtí novorozeného dítěte při porodu doma. Na místě zasahovaly tři výjezdové skupiny s lékařem včetně pediatrického specialisty. Rodička je ve vážném stavu.
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dnes začne znovu projednávat stížnost dvou českých žen. Těm vadí, že jim stát znemožnil porodit doma. Případ Šárky Dubské a Alexandry Krejzové soud rozhodl už loni. Nedal jim zcela za pravdu a stěžovatelky se odvolaly. Proto teď jejich stížnost posoudí velký senát soudu.
Vrchní soud v Olomouci chyboval, když odebral brněnskému soudci případ ženy, kterou záchranáři po domácím porodu odvezli do nemocnice. Rozhodl o tom Ústavní soud. Žena za odvoz do nemocnice žádala omluvu a odškodnění. Krajský soud v Brně jí vyhověl. Vrchní soud mu ale po odvolání případ odebral.
Zákaz poskytování zdravotní péče porodními asistentkami při domácích porodech v Česku neporušuje práva rodiček. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten projednával stížnosti dvou Češek na to, že české právo neumožňuje při domácích porodech zdravotní péči zajišťovanou porodními asistentkami.
Porodnictví v Česku prochází velkými změnami. Ministerstvo zdravotnictví letos povolilo, že na porod nemusí dohlížet lékař, ale třeba jen asistentka, kterou si žena sama vybere. Zastánci domácích porodů by ale rádi ještě větší svobodu. Po resortu chtějí, aby povolil rodit i v domácích podmínkách. Porodníci to odmítají jako velké riziko. Přesvědčit je mají nové argumenty, které zazní na mezinárodní konferenci k domácím porodům. Tu dnes a zítra hostí Praha.
Šárka Dubská z krkonošské Jilemnice chtěla rodit doma a marně žádala úřady o porodní asistentku. Nakonec tak dvakrát rodila bez ní – doma v obývacím pokoji, jen s manželem. Dopadlo to dobře, ale na český stát si i přesto stěžovala u Evropského soudu ve Štrasburku. Na jeho rozhodnutí stále netrpělivě čeká.
Právo českých žen přivést na svět potomka doma začne dnes projednávat Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. S žalobou se na něj obrátily dvě matky, které se rozhodly nerodit jako ostatní v nemocnici. Nezákonnost domácích porodů podle nich porušuje jejich právo na respektování soukromého a rodinného života.
Soudy, které rozhodly o vině porodní asistentky Ivany Königsmarkové, porušily její právo na spravedlivý proces. Vyplývá to z dnešního nálezu Ústavního soudu. Prezidentka Unie porodních asistentek přede dvěma lety údajně chybovala při vedení domácího porodu a dítě později zemřelo. Dostala za to podmíněný trest, Ústavní soud ale všechny odsuzující rozsudky zrušil a kauzu vrátil na začátek.
Ministerstvo zdravotnictví nepočítá s povolením domácích porodů. Podle návrhu, který pro ministerstvo vypracovala pracovní skupina pro porodnictví, by ženy mohly rodit bez lékaře a za pomoci porodních asistentek – ale výhradně v nemocnici.
V Brně pokračuje program Světového týdne respektu k porodu. Začal v pondělí a potrvá do soboty. Letos má podtitul "Rodíme: nerušit!" a cílem je upozornit na to, jak moc je pro rodičku důležitá psychická pohoda a klid.
Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje se musí omluvit a zaplatit odškodné 100 tisíc korun ženě z Brna za to, že ji v roce 2010 lékař za asistence policie přinutil po neplánovaném domácím porodu odjet do porodnice.
Při českých nemocnicích by měly začít fungovat porodní domy. Tam by se prostředí alespoň zčásti přiblížilo tomu domácímu. Zdravotničtí odborníci se o tom dnes opět budou dohadovat s porodními asistentkami.
Volbě rodit doma nebo v nemocnici by se mohly mnohé maminky v budoucnosti vyhnout. Přivést na svět dítě by totiž mohly v porodním domě, tedy v pohodlně zařízeném prostředí s porodní asistentkou po boku a nachystaným lékařem v případě komplikací.
České ženy, které nechtějí rodit v nemocnici a volily by jinak porod v domácím prostředí, by měly mít možnost rodit v porodních domech. Shodli se na tom členové komise, kterou sestavilo ministerstvo zdravotnictví i kvůli problematice domácích porodů a postavení porodních asistentek.
V Maďarsku se kolem porodů v domácím prostředí vedly donedávna ostré veřejné diskuze. Vláda sice schválila nařízení, které domácí porody umožňuje, ale podmínky jsou velmi přísné.
4:48
|Igor Maňour, Lucie Husárová 1, Květa Moravcová|Zprávy z domova
Spory mezi lékaři a porodními asistentkami se dnes znovu pokusí vyřešit komise svolaná ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem z TOP 09. Porodní asistentky totiž nedostávají registraci k samostatné práci mimo porodnice. Pokud tedy pomáhají ženám rodit doma, hrozí jim pokuta milion korun.
Milionová pokuta hrozí už několik měsíců porodním asistentkám, které by chtěly pomáhat u domácího porodu. Přitom domácí porody zákon nezakazuje. Ženy, které se z nějakého důvodu rozhodnou rodit doma, tak musejí rodit bez jakéhokoli zdravotního dozoru. Několik matek se proto snaží soudní cestou o změnu a čeká, jak se k úpravě živnosti porodních asistentek postaví ministerstvo zdravotnictví. To zatím nepředložilo žádný návrh.
Vědecká rada České lékařské komory dnes na jednání v pražském Ústavu pro péči o matku a dítě důrazně varovala před domácími porody. Proti plánu ministerstva posílit pravomoci porodním asistentkám ale zatím odborníci nic nenamítají. Podrobněji se k tématu vrátí na svém příštím zasedání.
Porodnice v Česku stále většinou připomínají víc nemocnice než místo, které by bylo pro matku i novorozence přirozené a příjemné. Jihlavská porodnice se od toho týdne pyšní unikátními porodními sály, které nejenže navozují domácí atmosféru, ale nastávající maminky si v nich i samy řídí porod.
Informace o rozhodnutí pražského Městského soudu, která byla zveřejněna dnes odpoledne, znovu připomněla spory, které se v Česku dlouhodobě vedou kolem domácích porodů. V rozsudku, který padl minulý týden, stojí, že příslušná nemocnice by měla být připravena zajistit odbornou asistentku ženám, které chtějí rodit v domácím prostředí. Sami porodníci ale mají k rozhodnutí soudu výhrady.