Vánoční ozdoby či otvírák na láhev s vyhlazovacím táborem Osvětim. Amazon zboží po kritice stáhl
Selling "Christmas ornaments" with images of Auschwitz does not seem appropriate. Auschwitz on a bottle opener is rather disturbing and disrespectful. We ask @amazon to remove the items of those suppliers. https://t.co/0uG2JG558e pic.twitter.com/ucZoTWPk1W
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) December 1, 2019
Americký internetový prodejce Amazon stáhl z prodeje vánoční ozdoby s vyobrazením nacistického vyhlazovacího a koncentračního tábora v Osvětimi. Netradiční sváteční dekoraci kritizovali zástupci polského muzea. Nacisté v Osvětimi podle historiků zavraždili více než milion lidí.
Internetový obchod nabízel ozdoby, otvíráky lahví nebo podložky pod počítačové myši s vyobrazením tábora v Osvětimi.
Rozesmátá fotka s táborem smrti v pozadí. ‚Nepózujte na kolejích,‘ nabádá návštěvníky muzeum v Osvětimi
Číst článek
Zájemci si mohli koupit vánoční zvonečky se snímky plotu s ostnatým drátem, vězeňských budov nebo železniční odbočky, která vede k bráně se smutně proslulým nápisem Arbeit macht frei, v překladu Práce osvobozuje.
Podle státního muzea, které spravuje areál bývalých táborů Osvětim a Osvětim-Březinka, je prodej podobných předmětů nevhodný.
Muzeum, které na twitteru zveřejnilo snímky problematického zboží, jej označilo za pobuřující a neuctivý vůči památce obětí, a požádalo Amazon, aby zboží z prodeje stáhl.
Němečtí nacisté koncentrační tábor v Osvětimi vytvořili v roce 1940, zpočátku kvůli věznění Poláků. O dva roky později vznikl tábor Osvětim-Březinka, který se stal hlavním místem hromadného vyhlazování Židů.
Mengele si nás šetřil, až dorosteme, vzpomíná jedno z dvojčat na hrůzné pokusy v Osvětimi
Číst článek
Němci v Osvětimi zavraždili nejméně 1,1 milionu lidí, zejména Židů, ale i Poláků, Romů a sovětských válečných zajatců.
K vězňům osvětimských táborů patřilo na 50 tisíc československých občanů - Židů, politických vězňů a Romů. Přežilo jich asi 6000.
Muzeum na území bývalých táborů, které na konci ledna 1945 osvobodili sovětští vojáci, funguje od roku 1947. V roce 1975 byl někdejší tábor zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Loni muzeum navštívilo více než dva miliony lidí.