Američané a Britové dávají Iráku poslední čas do 17. března
Ani dlouho očekávané vystoupení zbrojních inspektorů v Radě bezpečnosti OSN nepřesvědčilo protiválečně naladěné mocnosti ke změně postojů. Šéf zbrojních inspektorů OSN Hans Blix sice řekl, že Irák s inspektory aktivně spolupracuje, současně ale dal najevo nespokojenost, že Bagdád neposkytl všechny potřebné dokumenty o likvidaci svých zbraní hromadného ničení. Jeho kolega Muhammad Baradej uvedl, že jeho inspektoři nenašli žádnou známku zakázané jaderné činnosti.
Dokumenty dokazující americká a britská tvrzení, že se Irák pokusil nakoupit uran v Nigeru, prohlásil za podvrh. Zatímco americký ministr zahraničí Colin Powell trval na tom, že Irák nespolupracuje, jeho kolegové z Německa, Číny a Ruska požadují pokračování inspekcí. Spojené státy očekávají, že o nové rezoluci k Iráku by se mělo hlasovat příští týden. Podle diplomatických zdrojů údajně v úterý. Nový návrh stanovuje Iráku ultimátum k odzbrojení do 17. března. Pokud Saddám Husajn do té doby neodzbrojí, bude čelit válce, prohlásil šéf americké diplomacie Colin Powell.
Francie ústy svého ministra zahraničí Dominiqua de Villepina návrh odmítla s tím, že ultimátum vychází z logiky války. Zdrženlivě se k obsahu nové rezoluce staví také Rusko. Jak ve svém vystoupení řekl ministr zahraničí Igor Ivanov, Moskva si přeje vyřešení irácké krize mírovými prostředky. Naopak k americké kritice Iráku se připojilo Španělsko. Podle něho jsou snahy o větší počet inspektorů nebo o poskytnutí více času na inspekce "strategií nemohoucnosti".