Američané už obsadili i Saddámovo rodiště - Tikrít

Centrum severoiráckého města Tikrít, rodiště svrženého diktátora Saddáma Husajna, dopoledne obsadily americké jednotky. Narazily při tom jen na sporadický odpor, který se omezil na občasnou střelbu. Na různých místech Iráku stále pokračuje určitý neklid, útoky proti spojeneckým vojákům jsou však jen ojedinělé. Mluvčí vrchního velení amerických sil v Kataru prohlásil, že válka stále neskončila, ale irácká armáda už zřejmě přestala být organizovanou bojovou silou. Podle britského velení je konec bojů velmi blízko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký tank v Tikrítu

americký tank v Tikrítu | Zdroj: ČTK

Rodiště Saddáma Husajna bylo posledním z velkých iráckých měst, které spojencům zbývalo obsadit. Do ulic Tikrítu vstoupili příslušníci americké námořní pěchoty na obrněných transportérech ráno za vzdušné podpory vrtulníků a letadel. Po zlikvidování několika iráckých tanků byl odpor jen příležitostný a nevýznamný. Většina Republikánských gard a fidájíni však opustili město už před několika dny.

Nad Tikrítem ráno přelétaly bojové vrtulníky Apache a bombardovaly ohniska odporu ve městě, která dosud vzdorovala. Z města už večer odešly jednotky irácké armdáy i Republikánských gard, které tvořily páteř obrany města. Ohniska odporu tvoří podle zpravodaje Al Džazíry přímo ve městě částečně arabští dobrovolníci a z další části příslušníci iráckých polovojenských organizací. Ozbrojení členové rodových klanů a kmenů v Tikrítu a okolí už večer přestali bojovat a nabídli americkým jednotkám prostřednictvím Al Džazíry dohodu o ukončení bojů.

V noci na dnešek se střílelo i v Bagdádu. Přestřelky probíhaly v noci na dnešek přímo ve středu města. Stalo se tak u hotelu Palestina, kde je ubytováno mnoho zahraničních novinářů. Na hotel zaútočilo střelbou několik ozbrojenců. Jak dokumentovala svými záběry Al Džazíra, americké jednotky pročesaly celé okolí hotelu a náměstí Frdaus v jeho blízkosti a zatkly tři příslušníky iráckého hnutí odporu v civilním oděvu. Při akci použili američtí vojáci osvětlovací střely, které umožnily lepší viditelnost. Oblast okolo hotelu Palestina a střed města už byly považovány za plně zajištěnou oblast. Přes fakt, že na většině míst v Bagdádu panoval klid, arabští analytici soudí, že podobné incidenty se budou opakovat.

Na řadě míst Iráku pokračuje snaha o návrat do normálního života. Relativně nejstabilnější je přitom situace na jihu země. Další klidný den má za sebou město Basra. Po boku britských červených baretů se na kontrolních stanovištích poprvé objevili iráčtí dobrovolníci v roli prozatímních policejních sil. Kuvatským specialistům se včera podařilo uhasit poslední hořící ropný vrt. Dále na jih v Umm Kasru se normalizuje situace v tamním přístavu, který by měl být hlavní vstupní branou pro humanitrání pomoc dopravovanou po moři.

Nevlastní bratr iráckého prezidenta Husajna Vatbán byl podle zpravodajů včera dopaden u iráckých hranic se Sýrií a nyní jej Američané vyslýchají.

Prezident George Bush mezitím varoval Sýrii mimo jiné i v této souvislosti, aby neposkytovala útočiště iráckým představitelům, kteří stáli na straně Saddáma Husajna. Vystoupení prezidenta Bushe před novináři zaznamenala CNN: "Syrská vláda by měla spolupracovat se Spojenými státy a s našimi koaličními partnery. Neměla by poskytovat úkryt žádným Baasistům, členům bývalé irácké vládní strany, vojenským důstojníkům anebo komukoliv, kdo se bude zodpovídat z činů vlády. Ta, jak se o ní stále více dozvídáme, byla jednou z nejstrašnějších hrůzovlád vůbec."

Prezident Bush ovšem neupřesnil, jakým případným krokům ze strany Spojených států by se Sýrie vystavila, pokud by nespolupracovala tak, jak si Washington představuje. Damašek rezolutně popírá, že by stoupencům Saddáma Husajna jakkoli pomáhal. Vysoká představitelka syrského ministerstva zahraničí - Maisúb Šábánová k tomu pro BBC uvedla: "Všechny jsme informovali, že naše hranice jsou uzavřeny a že se syrská vláda rozhodla nevpouštět nikoho na své území a také žádný z iráckých představitelů nežádal aby mohl do Sýrie přijít. Jak asi víte, náš postoj k Iráku nebyl nijak přátelský a to je dobře známo."

Markéta Kaclová, Jiří Hošek, Jaromír Janev, Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme