Během Francovy éry unesli ve Španělsku na deset tisíc dětí. První případ jde před soud
Před madridským soudem stane kvůli podezření z únosu novorozence a falšování úředních dokumentů bývalý gynekolog Eduard Vela. Ten měl údajně odebrat v roce 1969 novorozeně matce a později dítě dát jiné ženě. Podobná praxe měla podle agentury AFP během španělské diktatury vliv na tisíce rodin a pravděpodobně začala za vlády Francisca Franca v roce 1939.
Doktoři a sestry údajně kradli nemanželské děti nebo novorozence rodičům, kteří byli pro diktátora politicky nebezpeční. Později novorozence dávali rodinám, které byly s režimem zadobře.
Tato praxe byla postupně rozšířena také o únosy dětí z chudých rodin pro adoptivní rodiče ve Španělsku i v zahraničí, píše AFP. U Eduarda Vely jde vůbec o prvního člověka, který usedne na lavici obžalovaných kvůli skandálu „ztracených dětí“, který po odhalení v roce 2010 otřásl Španělskem.
Vela je podezřelý z účasti na únosu Ines Madrigalové v roce 1969. Žena Velu obviňuje také z padělání jejího rodného listu tak, že její adoptivní rodiče vypadali jako její biologičtí příbuzní. Adoptivní matka se Ines údajně po letech přiznala, že pracovala jako dobrovolnice v klášteře, kde jí kněz dal na Velu kontakt. Gynekolog pak zařídil, aby novorozeně dostala.
Datum soudu, před kterým Vela stane, zatím není stanoven. Muž čelí obvinění z únosu dětí a falzifikace oficiálních dokumentů.
„Je to opravdu důležité, protože to otevírá cestu dalším případům a lidem, aby si uvědomili, že to, co říkáme, je pravda,“ uvedl pro AFP Angel Casero z asociace Bebes Robados, která se problematikou zabývá.
Podle odhadů se počet unesených dětí pohybuje mezi tisíci až několika stovkami tisíc. Matkám většinou zaměstnanci nemocnic řekli, že jejich děti zemřely jen pár hodin po porodu a nemocnice se o jejich pohřby postarala.
Oběti sice už podaly k soudům oficiální stížnosti, soudní proces je ale ve Španělsku, které se zatím plně nevyrovnalo s občanskou válkou a Frankovou následnou diktaturou, velmi pomalý, podotýká AFP.