Boj s korupcí zůstává prioritou čínské vlády. Loni komise vyšetřovala přes 700 úředníků a manažerů
Rok 2017 bude v Číně stejně jako ten minulý ve znamení tvrdého boje proti korupci ve státní správě. Potvrdila to nejen vláda, včetně prezidenta Si Ťin-pchinga, ale i nejvyšší úřady jednotlivých provincií. Vláda zveřejnila také konkrétní údaje o tom, jak je ve svém antikorupčním tažení úspěšná.
Ze zprávy čínské vlády jde vyčíst například to, že v roce 2016 vyšetřovala zvláštní komise komunistické strany více než 700 vysoce postavených úředníků a manažérů prakticky ve všech čínských provinciích i autonomních oblastech.
Nakonec bylo pravomocně odsouzeno celkem 122 lidí, kteří jsou považováni za takzvané velké ryby - jsou to tedy lidé, kteří mají velmi vysoké postavení i vliv v rámci komunistické strany a celé státní správy.
'Tygr' Si Ťin-pching
Zajímavý je i údaj o tom, že vyšetřovatelům se prý včasným vyšetřováním podařilo zachránit majetek a peníze v celkové výši přes tři miliardy korun. Prezident Si Ťin-pching sám sebe pasuje do lídra protikorupčního tažení a čínská média ho popisují jako tygra, který požírá škodící a nebezpečné mouchy.
Objevuje se ale i kritika. Čína se v této akci drží speciálního scénáře. Pokud se objeví podezření z nezákonné činnosti, například z korupce, nebo ohrožení státního zájmu, nastupují zvláštní vyšetřovatelé, spíše straničtí než policejní, kteří mají pověst velmi tvrdých a nekompromisních lidí.
Tenhle stát ve státě se nazývá „shuanggui", a pokud se někdo dostane do jeho soukolí, začíná to obvykle tím, že beze stopy zmizí a ve speciálních zařízeních ho potom vyslýchají zvláštní agenti. Některé lidskoprávní organizace tvrdí, že například v roce 2007 zemřelo při těchto výsleších 15 lidí.