Putinovi v úterý zaslal novoroční pozdrav také vůdce KLDR Kim Čong-un, který se zavázal k upevňování „komplexního strategického partnerství“ s Moskvou, informovala severokorejská agentura KCNA.
Tchajwanský influencer několik let pracoval pro čínskou propagandu. Nyní se rozhodl, že popíše, jak systematické ovlivňování veřejného mínění v zahraničí funguje.
Pozvánka na lednovou inauguraci ve Washingtonu přišla čínskému prezidentovi krátce po prezidentských volbách ve Spojených státech 5. listopadu, vyplývá ze zjištění CBS.
Pokud by Čína napadla Tchaj-wan, Trump by na ni uvalil cla. „Cla jsou nedostatečný nástroj. V době, kdy se Čína ekonomicky vzmohla, už to není tak citlivý argument jako před 50 lety,“ říká sinoložka.
„Spousta zemí v Jižní Americe, jakkoliv třeba v některých oblastech spolupracuje s Čínou, se zároveň snaží bojovat proti dumpingovým cenám, za které Čína dováží zboží,“ říká sinoložka.
Z asijských lídrů Trump hovořil i s hlavami Japonska a Jižní Koreje. Australský premiér Albanese řekl, že doufá v pokračování obranného projektu AUKUS s USA a Velkou Británií.
„Asi od roku 2017 se situace Ujgurů v Číně začala dost zhoršovat. Úřady zatkly a do koncentračního tábora poslaly na dvacet mých blízkých, včetně švagra," vzpomíná Adil. Do Francie odjel kvůli studiu.
Tochtiho exemplární potrestání bylo předzvěstí nové fáze národnostní politiky, která má zničující dopad na základy existence Ujgurů a dalších národností žijících nejen v Ujgurské autonomní oblasti.
Ústřední výbor čínské komunistické strany na plenárním zasedání schválil nové cíle, mezi které patří modernizace i boj s korupcí. V souvislosti s tím vyloučil několik členů včetně bývalého ministra.
Viktor Orbán se vydal na tažení za mír mezi Ukrajinou a Ruskem. Jaké kroky pro to podnikl doposud? Web iROZHLAS.cz analyzuje zahraniční cesty maďarského premiéra od počátku ruské invaze.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová předtím uvedla, že Spojené státy by místo financování zbraní pro Ukrajinu měly investovat do své vnitřní bezpečnosti.
Na Zemi se v úterý vrátila čínská lunární sonda. Přistála na odvrácené straně Měsíce, kde vyvrtala a odebrala vzorky půdy, pořídila fotografie krajiny a umístila čínskou vlajku.
„Si Ťin-pching se nebojí vstupovat do zahraniční politiky. Číně někteří nedemokratičtí vůdci věří více než Západu,“ říká sinoložka Procházková v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
„Všichni víme, že vztahy jednotlivých evropských států vůči Číně jsou velmi diverzifikované. V Evropě máte státy vstřícné k Číně, méně vstřícné anebo zcela nevstřícné,“ říká europoslanec Zahradil.
Evropská unie podle Ursuly von der Leyenové nezaváhá při přijímání tvrdých opatření na obranu vlastní ekonomiky a bezpečnosti, řekla šéfka Evropské komise po jednání s čínským prezidentem v Paříži.
Čína je jedním z pilířů nového světového řádu, řekl ve čtvrtek maďarský premiér Viktor Orbán po jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Budapešti.
V Elysejském paláci se v pondělí odehrál podle všeho dialog hluchých, při kterém si obě strany říkaly, co chtěly, ale neodpovídaly si. Teprve budoucnost ukáže, jestli se slyšely, nebo ne.
„Čína dlouhodobě považuje Evropu za velmi důležitou strategickou oblast, kterou chce mít za svého partnera,“ říká sinoložka Olga Lomová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Čínský prezident Si kromě Francie navštíví také Maďarsko a Srbsko. V Paříži jednal s francouzským prezidentem Macronem a šéfkou Evropské komise von der Leyenovou.
Na pondělí je v Paříži plánována i třístranná schůzka Macrona, Siho a předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Hovořit by měli zejména o možnostech ukončení ruské invaze na Ukrajinu.
Lidskoprávní organizace vyzvaly Macrona, aby při schůzce se Si Ťin–pchingem vyzval k propuštění ujgurského intelektuála Iljhama Tohtiho, který je už deset let v čínském vězení.
Většina čínských projektů na Balkáně je spojená s iniciativou Nová hedvábná stezka. Ke konci roku 2021 země stála za více než 130 z nich, zhruba polovina spadala v různých fázích realizace pod Srbsko.
Úterní telefonát byl prvním rozhovorem obou lídrů od jejich setkání v listopadu loňského roku poblíž San Franciska, má tak navazovat na pravidelné dialogy mezi oběma mocnostmi, uvedly agentury.
Čína dál navyšuje svůj rozpočet na armádu. Loni i letos to bylo vždy o sedm procent, a to bez ohledu na to, že její ekonomika za uplynulé dva roky tolik zdaleka nerostla.