Britští poslanci protestovali proti vynucené přestávce, 40 z nich se vrátilo do parlamentu
Zhruba čtyři desítky britských poslanců se ve středu vrátily do parlamentu na protest proti vynucené přestávce v zasedání zákonodárného sboru. Svým krokem chtěli poslanci také podpořit středeční verdikt skotského odvolacího soudu, podle kterého je parlamentní přestávka prosazená premiérem Borisem Johnsonem nezákonná, napsal deník The Guardian.
Johnsonova vláda se ještě hodlá obrátit na britský nejvyšší soud.
Do parlamentu se vrátili například labouristický předseda sněmovního výboru pro brexit Hilary Benn, předsedkyně Liberálních demokratů Jo Swinsonová či labouristka Meg Hillierová, která se chce po odcházejícím Johnu Bercowovi stát předsedkyní dolní komory. Poslanci prohlásili, že i když nemohou zasedat a hovořit v plénu, budou v parlamentní práci pokračovat navzdory výluce.
Parlamentní přestávka je nezákonná, rozhodl skotský soud. Johnson podle něj poslance záměrně blokuje
Číst článek
„To, co se děje s naší demokracií, je bezprecedentní. Je dobře, že soud ve středu rozhodl, že je to nezákonné,“ prohlásila Swinsonová. Dodala, že jediným důvodem, proč si Johnson přestávku vynutil, je to, že chce mít volnou ruku k uskutečnění odchodu z Evropské unie bez dohody.
Několik poslanců na twitteru zveřejnilo fotografie, jak sedí v prázdném plenárním sále sněmovny.
Premiérův úřad mezitím vyloučil, že by byl parlament svolán dřív, než rozhodne britský nejvyšší soud.
Někdejší šéf Liberálních demokratů Menzies Campbell v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC Radio 5 prohlásil, že Johnson by měl odstoupit, pokud nejvyšší soud podpoří verdikt skotského soudu.