Centrum proti vyhánění představí v Berlíně výstavu Vynucené cesty

Vynucené cesty, to je název dlouho očekávané výstavy o vyhánění evropských národů v minulém století, která dnes začíná v Berlíně. Expozice je první velkou akcí kontroverzního Centra proti vyhánění, které má v budoucnu vzniknout v německé metropoli. Poválečný odsun Němců ze střední Evropy se na výstavě objevuje vedle genocidy Arménů v Turecku nebo pronásledování německých Židů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána

Braniborská brána | Foto: Jiří Hošek

Kritici výstavy hlavně ze středoevropských zemí se obávají toho, že výstava klade na stejnou úroveň poválečný odsun Němců a další případy vyhnání evropských národů. Předsedkyně nadace Centra proti vyhánění Erika Steinbachová Českému rozhlasu řekla, že všechny etnické čistky měly něco společného a sice zájem určitého státu zbavit se nepohodlných obyvatel.

Steinbachová ale kategoricky odmítla, že by expozice byla pokusem přepsat dějiny a udělat z německých viníků oběti. "To jsou výčitky lidí, kteří nikdy skutečně nezjistili, o co naše nadace usiluje. Snad tahle výstava přispěje k tomu, že si někteří lidé sundají klapky z očí a začnou celou problematiku hodnotit věcně. To by bylo velmi plodné," řekla Českému rozhlasu Steinbachová.

Němce Sabine Schmidtbauerové se přes ujištění Eriky Steinbachové nelíbí, jaké osoby za výstavou stojí a že je celá akce pokusem upravit dějiny. "Nemůžete oběti holocaustu nazvat mrtvými z odsunu, to je cynické," myslí si Schmidtbauerová.

Holocaust jako takový se navíc na výstavě neobjevuje. Jen malá část expozice je věnována pronásledování německých Židů.

"Holocaust byl natolik dramatickým mezníkem německé historie i dějin evropských Židů, že tato výstava není přiměřeným místem pro jeho zachycení," hájí výstavu Steinbachová.

"Stavět politické události, které měly tak rozdílné pozadí, na stejnou úroveň je naprosto nemyslitelné. Paní Steinbachová chce dokázat, že poválečné vyhnání Němců byl stejný zločin proti lidskosti, jako genocida Arménů," říká zpravodaj polského listu Gazeta Wyborcza Bartosz Wieliňski.

V sekci o vyhnání Němců z Československa je řeč o úmyslném znevýhodňování německé menšiny v meziválečném období a nacistické řádění za protektorátu je shrnuto do jediné věty.

Steinbachová ostře kritizuje výroky Jána Sloty

Erika Steinbachová také razantně odmítla současné výroky předsedy vládní Slovenské národní strany Jána Sloty, který v rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že "závidí Čechům vyhnání Němců." Steinbachová tento způsob myšlení ostře odsoudila a označila jej za nepředstavitelný.

Že se teď na vládních koalicích v Polsku a na Slovensku podílejí nacionalisté, přičítá Steinbachová přechodu postkomunistických zemí k demokracii. Pro slova Jána Sloty na adresu odsunu Němců ale v rozhovoru pro Český rozhlas neměla žádné pochopení.

"S takovýmto postojem by se Slovensko bývalo do Evropské unie nikdy nedostalo. Aniž by to Slota řekl, vztáhnul tento výrok na maďarskou menšinu na Slovensku, které by se teď rád zbavil. Miloš Zeman ale kdysi taky pronesl, že by Srbové měli s kosovskými Albánci naložit stejně, jako Čechoslováci svého času se sudetskými Němci. Ten způsob myšlení je identický," reagovala Steinbachová.

Jiří Hošek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme