Česko se prezentuje na veletrhu v Číně
V Číně probíhá 8.ročník mezinárodní přehlídky turistického ruchu a spotřebních výrobků. V době novoročních svátků se tak obyvatelé Pekingu i návštěvníci hlavního města mohou seznámit s kulturou i gastronomií různých zemí světa. A nechybí mezi nimi ani Česká republika.
Nad parkem Čchao-jang se rozléhá skotská hudba. Dudáka na pódiu v typické sukni se zájmem sledují stovky Číňanů. Po vystoupení pokračují dál, do centrální části celého areálu, kde stojí desítky stánků. Země ze všech koutů světa tu nabízejí své tradiční produkty.
Poslechněte si reportáž Roberta Mikoláše z 8.ročníku čínské mezinárodní přehlídky turistického ruchu a spotřebních výrobků.
A převážně pochoutky. Řekové třeba svůj salát nebo alkoholický nápoj ouzo, státy Blízkého Východu ručně tkané koberce i kebab. Vidět je tu však i Česká republika, kterou jen vloni navštívilo na 70 tisíc Číňanů.
Praha boduje
"Nejúžasnější je Praha a konkrétně pak Staroměstské náměstí a Karlův most. To jsou místa, která se Číňanům nejvíce líbí. Všeobecně ale jde o metropoli s bohatou minulostí a starodávnou architekturou. Navíc pokud dostaneme české turistické vízum, můžeme navštívit více zemí ve střední Evropě, třeba Slovensko či Německo", říká mi Wang Jao, který nás pomáhá propagovat. A zájemců je více než dost. Zkouším se jich tedy zeptat, co se jim při vyslovení názvu naší země vybaví:
"Češky jsou krásné ženy. Česká republika? Myslím, že křišťál, ale nevím přesně. Ano, vyráběli jste kvalitní pistole a zbraně vůbec, které se používaly ve 2.světové válce. Automobil Škoda. Ano, Škodovka, můj soused jí má," vyhrknou ze sebe, aniž by museli dlouho přemýšlet. Především pak název osobního auta, které se nyní vyrábí i v továrně u Šanghaje patří k nejznámějším.
Populární výrobky
A dokládají to i čísla. Vloni se totiž v Číně prodalo přes 120 tisíc Škodovek, což je historicky nejvíce. Pravda, Čína sice nepatří, vzhledem k různým omezením k nejjednodušším trhům, přesto velmi lukrativním. I proto se ho rozhodl dobýt další český produkt:
"Becherovka Číňanům chutná, hlavně s červeným čajem," názorně mi ukazuje Jaroslav Melichar. A tvořící se fronta zájemců o nezvyklý nápoj, aspoň v těchto končinách mluví za vše:
"Chutná skvěle. A zvláště proto, že je horký. Víte, většina alkoholických drinků se u nás podává vychlazená, tohle je ale jiné a dobré. Navíc když je venku taková zima. Hned si koupím celou láhev, určitě bude výborným dárkem pro rodiče mé milé, zvláště teď, na Nový rok," svěřuje se mi asi 25letý mladík.
Jednotlivé země i sami výrobci také využili svátků jara, tedy období vítání nového lunárního Roku tygra k vlastní propagaci. Číňané totiž mají volno a podobné akce právě v této době berou doslova útokem.