Český student podezřelý ze špionáže v africkém Togu zůstává ve vazbě

Student Radim Tobolka si kvůli podezření ze špionáže, ještě nějaký čas pobude ve vazbě v Togu. Náš velvyslanec se dnes tožským úřadům snažil vysvětlit, že jde o omyl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Tobolka není ještě obviněn. Českému rozhlasu to potvrdil Vít Kolář z ministerstva zahraničí: „Snažíme se, aby k tomu nedošlo. A aby byl propuštěn před vznesením obvinění.“

Zda byla diplomatická jednání o Tobolkově propuštění úspěšná, bude zřejmé až v průběhu následujících dnů. Ministerstvo však už není tak optimistické jako na začátku celé kauzy.

Radim Tobolka, kterého zadržely v sobotu úřady v africkém Togu, je studentem 3. ročníku Filosofické fakulty University Hradec Králové a doktorský program politologie - africká studia by měl ukončit v příštím roce. Do Toga a Burundi vyjel v září.

Přehrát

00:00 / 00:00

Doktorandské studium Radima Tobolky na Filosofické fakultě University Hradec Králové posala redaktorka Jiřina Mužíková

Studijní cesty do západní, či východní Afriky, ale také Latinské Ameriky jsou běžnou součástí studia katedry politologie, říká děkanka Filosofické fakulta University Hradec Králové Pavlína Springerová:

„Jsme vlastně jedinou fakultou v České republice, která nabízí studia magisterská, doktorská zaměřená nejen na obecnou politologii, ale specializujeme se na dvě oblasti, a to na Latinskou Ameriku a Afriku.“

„Doktorandi u nás mají v rámci svého studijního plánu povinnost absolvovat minimálně semestrální pobyt v zemi, jež je objektem jejich výzkumu. To znamená, pokud někdo studuje a chce psát disertační práci o Togu, tak do Toga bude muset odjet a udělat tam terénní výzkum,“ zdůraznila děkanka.

Radim Tobolka, který už před lety ukončil studila lékařské fakulty a jako lékař a antropolog Afriku navštívil, si vybral pro svůj výzkum srovnání politických systémů v Burundi a Togu. Podle děkanky byl navíc zkušeným cestovatelem:

Togo - poloha

„V minulých letech absolvoval několik volebních pozorovatelských misí. Zejména těch,které pořádá Evropská unie.“

„V současné chvíli máme některé studenty doktorského studijného programu na terénních výzkumech v zemích jako je Ghana, Kapverdské ostrovy. Jednu studentku máme v Nikaraguy, Venezuele. Takže vlastně každý semestr máme kolem 5 studentů na výjezdu v Africe a Latinské Americe," uvedla děkanka Pavlína Springerová.

Samotní studenti, kteří byli na studijní cestě v zahraničí, říkají, že poznat realitu na vlastní oči, je neocenitelné.

Radim Tobolka, kterého v sobotu zadržely úřady v Togu, se měl vrátit v příštích dnech.

Milan Kopp, Ondřej Bouda, Jiřina Šmídová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme