Berlín zakázal turistickou atrakci. U Checkpointu Charlie už nestojí muži v kostýmech vojáků USA

Z pražského Staroměstského náměstí zmizeli v polovině října lidé v převlecích medvědů, pand a s obřími bublifuky. Město totiž rozšířilo zákaz pouličního umění. A k Praze se v regulaci těchto umělců přidal i Berlín. Krátce před třicátým výročím pádu Berlínské zdi zakázal u takzvaného Checkpointu Charlie vystupování umělců v kostýmech amerických vojáků z období studené války.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté se v Berlíně fotí u Checkpointu Charlie

Turisté se v Berlíně fotí u Checkpointu Charlie | Zdroj: Profimedia

„Provozovateli jsme sdělili, že s okamžitou platností přestáváme atrakci trpět,“ uvedla radnice berlínské části Friedrichshain-Kreuzberg, na jejímž území se Checkpoint Charlie nachází.

Zákaz zvířecích převleků: strážníci v centru Prahy pokutovali i člověka v kostýmu Mickey Mouse

Číst článek

K zákazu městská část přistoupila kvůli stížnostem turistů i místních. Muži převlečení za americké vojáky měli totiž na návštěvníky německého hlavního města nevybíravě naléhat, aby jim za společnou fotografii u kontrolního stanoviště zaplatili.

Podle bulvárního listu Bild, který o konci jedné z nejznámějších berlínských turistických atrakcí informoval, žádali falešní vojáci za jednu fotografii čtyři eura. Denně si tak mohli přijít na 1500 až 5000 eur, tedy zhruba 38 tisíc až 128 tisíc korun.

„Vojáci“ navíc nabízeli orazítkované papíry připomínající víza, za které turisté rovněž platili. Muži v uniformách měli přitom povolení, které jim umožňovalo inkasovat jen dobrovolné příspěvky.

Ředitel společnosti, pro kterou zhruba desítka mužů v amerických uniformách na někdejším kontrolním stanovišti pracovala, listu Bild řekl, že kvůli zákazu z radnice musel už propustit šest zaměstnanců. Na místo se ale chce Tom Luszeit pokusit vrátit.

Checkpoint Charlie je bývalým kontrolním stanovištěm, které stálo na hranici mezi západním Berlínem pod správou spojenců a východní sovětskou částí. Právě u něj v říjnu 1962 hrozilo, že se ve vypjatém období rozpoutá válečný konflikt mezi Spojenými státy a Sovětským svazem, kdy se na sebe přes kontrolní stanoviště dívaly posádky nastartovaných tanků.

luc, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme