Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Čína dává přednost protekcionismu

Čína se vydává opačným směrem. Ústřední váda se totiž snaží udržet kontrolu nad domácími podniky a brání zahraničním investorům v jejich převzetí. Posledním takovýmto případem bylo zamítnutí snah americké Coca-Coly ovládnout čínského výrobce džusu v roce 2009. Peking ale naopak podporuje opačný trend, tedy expanzi čínských firem na Západ, jako v případě automobilky Geely, která získala Volvo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská lidová republika

Čínská lidová republika | Foto: Emanuel Macoun

Mělo jít o obchod snů. Jeden z největších výrobců džusů, Chuej-jüan už otevíral náruč světovému producentovi nealkoholických nápojů č.1, když přišla studená sprcha. Peking totiž obchod za 2,4 miliardy dolarů zamítl s tím, že by vstup Coca-coly na čínský trh poškodil domácí zákazníky a ohrozil ostatní výrobce.

Okamžitě po oznámení rozhodnutí spadly ceny akcií firmy Chuej-jüan o 40 procent, na druhé straně ho ale podpořilo veřejné mínění. Podle jednoho z průzkumů s prodejem nesouhlasily dvě třetiny ze 120 tisíc dotázaných a antimonopolní úřad se tak de facto jen vezl na nacionalistické vlně.

Opačným případem je převzetí světoznámé značky Volvo malou čínskou automobilkou Geely. Evropská unie, ale také samo Švédsko v této souvislosti mluví o lakmusovém papírku, kterým se ovládnutí populární automobilky může stát, a to pro posuzování dalších čínských akvizic v případě nějakých problémů, např. co se týče kvality a servisu těchto vozů nebo zaměstnanosti.

Robert Mikoláš, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme