ČR podporuje připojení Bulharska k Schengenu, ujistil Nečas Borisova

Členské země, které kladou Bulharsku další podmínky pro vstup do Schengenu, se chovají nekorektně. Po jednání s bulharským premiérem Bojkem Borisovem to prohlásil český předseda vlády Petr Nečas. Oba státníci spolu mluvili o evropských otázkách, problémech s romskou menšinou či energetické společnosti ČEZ, která v Bulharsku působí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéři ČR a Bulharska Petr Nečas a Bojko Borisov

Premiéři ČR a Bulharska Petr Nečas a Bojko Borisov | Zdroj: ČTK

Premiér Petr Nečas po schůzce s Bojkem Borisovem před novináři zopakoval, že Česko podporuje připojení Bulharska do Schengenského prostoru. A jestliže některé unijní země stanovují další a další požadavky nad rámec podmínek přistoupení do Schengenu, pak podle něj jednají nečestně.

„Bulharsko vykonalo obrovský kus práce za obrovské množství finančních prostředků, aby splnilo schengenská kritéria. Vstup do Schengenu je závazkem Bulharska a je součástí přístupové smlouvy a z tohoto pohledu postoj některých členských zemí EU, které vznášejí další a další dodatečné požadavky, my považujeme za postoj nejenom nekorektní, neférový, ale troufám si říct za postoj neevropský,“ řekl premiér Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání premiérů ČR a Bulharska Petra Nečase a Bojka Borisova sledovala Martina Hanáčková ze zahraniční redakce Radiožurnálu.

Reagoval na zářijový neúspěšný vstup Bulharska a Rumunska do zóny volného pohybu osob v Evropě. Obě nejmladší členské země splnily technické podmínky, některé členské státy ale hlasovaly proti začlenění obou států kvůli nedostatečnému boji proti organizovanému zločinu a korupci.

ČEZ nemá v Bulharsku nejlepší pověst

Premiéři České republiky a Bulharska řešili také situaci energetické společnosti ČEZ v Bulharsku. Bulharský premiér ujistil, že je osobně má zájem problémy vyřešit a že s novým vedením společnosti ČEZ v Bulharsku už několik měsíců úspěšně jedná.

„ČEZ nemá v Bulharsku nejlepší pověst. Stát vlastní 33 procent ve dvou bulharských energetických podnicích, ale nemá o nich pravomoci rozhodovat. Stát v tomto směru na ČEZ tlačí, ale ten nechce ustoupit. Věříme, že tyto problémy do dvou, tří měsíců vyřešíme. Máme zájem na úspěšnosti těchto investic,“ řekl.

Bulharské úřady loni kritizovaly například příliš vysoké ceny, které si ČEZ za svou energii účtoval. Tamní energetický regulátor kvůli tomu dokonce firmě uložil vysokou pokutu.

Protiromské nepokoje a demonstrace

Bulharsko a Česko v posledních týdnech spojují také problémy s romskou menšinou. Podle Borisova řeší podobné problémy téměř všechny země východní Evropy.

V Bulharsku se rozbuškou protiromských nálad stala nedávná nehoda v jihobulharském městečku Katunica, kde Romové přejeli bulharského chlapce a z místa činu ujeli. Podle premiéra Borisova šlo ale o čistě kriminální problém.

„Vím, že se v Evropě o bulharských a rumunských Romech hodně mluví. Není ale nikdo, kdo by nám s jejich integrací pomohl. Prioritou je začlenění romské menšiny do naší společnosti. Hlavním úkolem je pro nás tedy výchova a vzdělávání rómských dětí,“ uvedl bulharský premiér.

Premiér Nečas připomněl, že Česko chce otázku romské komunity řešit cestou integrace a zamezení jejího sociálního vyloučení.

Martina Hanáčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme