Dejte mi jména profesorů, kteří učí o Evropě, žádal britský poslanec

V Británii se rozhořela diskuze o svobodě slova na akademické půdě. Stalo se tak poté, co konzervativní poslanec Chris Heaton-Harris požadoval v dopise jména profesorů, kteří vyučují evropská studia.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Imatrikulace na Oxfordské univerzitě

Imatrikulace na Oxfordské univerzitě | Foto: Toby Ord | Zdroj: Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic

Takový krok tvrdě odsuzují Financial Times a označují ho za orwellovský. Odkazují k osvícenské tradici britských univerzit, které zastávají ideály svobodných debat a diskuzí podpořených fakty.

Musíme to jasně odmítnout

„Cokoliv, co by na tyto ideály útočilo, musí být naprosto jasně odmítnuto,“ míní britský deník. Podle něj Konzervativní strana krok svého člena neodsoudila dostatečně.

Jak britští politici bojují o pozornost mladých? Podle jejich vizí formujeme program, říká radní z Londýna

Číst článek

Financial Times také zasazují britskou debatu do širšího kontextu.

„Tento incident je střípkem v útoku na svobodnou akademickou obec, který probíhá v západním světě. Nejextrémnějším příkladem byl pokus zavřít Středoevropskou univerzitu v Budapešti,“ připomínají.

„Ohroženy jsou i kampusy ve Spojených státech, kde se čím dál více vyznává kulturní diverzita, ale zároveň jsou umlčovány některé názorové proudy - třeba američtí republikáni.“

Univerzity kapitulují před levicí

Daily Telegraph napsal, že samotné univerzity kapitulují tváří v tvář „nihilistické levici“. Podle konzervativně laděných novin hrozí, že vysoké školy se začnou více zajímat o vymývání mozků, nikoliv o pravdu.

„Nikdy v minulosti nebyly kampusy tak politicky homogenní. Torye volí pouze 12 % akademiků. Studenti tak nejsou vystaveni opravdu zaníceným zastáncům obou politických směrů,“ domnívá se list.

Podle něj musí konzervativně smýšlející lidé své názory skrývat, aby se vyhnuli ostrakizaci. Vedení univerzit by se mělo usilovněji snažit o zaměstnávání pedagogů s rozdílnějším pohledem na svět, myslí si Daily Telegraph a varuje před „myšlenkovou policií“.

mus, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme