Jak britští politici bojují o pozornost mladých? Podle jejich vizí formujeme program, říká radní z Londýna

Poslední britské parlamentní volby přinesly nečekaně velký zájem mladých. Těžila z toho hlavně opoziční Labour Party, jejíž předseda Jeremy Corbyn dokázal přilákat hlavně pozornost studentů. V Británii také nedávno vznikla kampaň, ve které chtějí mladí lidé přinutit politiky k dosažení co nejvýhodnější podoby brexitu. Jaký je recept na získání jejich pozornosti? Analytikovi Českého rozhlasu na to odpověděl mladý radní z jedné londýnské čtvrti.

Doporučujeme Praha/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mete Coban, člen britské Labour Party, radní za londýnský Stoke Newington

Mete Coban, člen britské Labour Party, radní za londýnský Stoke Newington | Foto: Jiří Hošek

„Dlouho a tvrdě jsme bojovali o to, jak smysluplně ovlivnit jednání podobě odchodu z Evropské unie, protože naše generace bude žít s dopady brexitu ze všech nejdéle. Vytvořili jsme nakonec parlamentní skupinu napříč všemi stranami, která je komunikační a setkávací platformou pro mladé lidi a zákonodárce. Díky ní sledujeme zblízka proces vyjednávání a vlastně na politiky dohlížíme," vysvětluje mladý aktivista a komunální politik, který se stal v londýnské čtvrti Stoke Newington radním už ve svých 21 letech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký je recept na získání pozornosti mladé generace? Mladého radního z Londýna se na Fóru 2000 ptal analytik Českého rozhlasu Jiří Hošek

Výše popsané je ale jen polovinou celé filozofie kampaně „Better Brexit for Young People." Možná ještě důležitější jsou pravidelná a nenucená setkání o brexitu v kavárnách, na kterých hnutí spolupracuje po celém Spojeném království s řetězcem Starbucks.

S vidinou kávy zdarma si 30 nebo 40 mladých Britů popovídá o věcech, které je osobně trápí, a odtud je prý už jen krůček k politice. Velmi podobně na to šel volební štáb londýnského starosty Sadiqa Khana, jehož sekci pro mladé právě Mete Coban vedl.

„Pod hashtagem ‚Dare to Dream‘, odvážit se snít, jsme přes digitální média oslovili mladou generaci, aby nám prozradila své vize ohledně budoucnosti života v Londýně. Podle nich jsme potom zformulovali program Sadiqa Khana pro mladé. Jinými slovy jsme na nejrůznějších setkání a přes sociální sítě tahali z mladých lidí rozumy, jaký Londýn by chtěli mít. S některými body programu jsme hodně zabodovali, jako třeba se zastropováním nájemného u nových bytů na úroveň třetiny průměrného platu. Právě otázka bydlení je pro mladé naprosto klíčová."

Podnícení díky volebnímu právu

Mete Coban si myslí, že se zajímavou a nejspíš správnou cestou vydali ve Skotsku, kde se v referendu o nezávislosti v roce 2014 rozhodli snížit věkovou hranici aktivního volebního práva na 16 let. Zájem mladých o věci veřejné to skutečně podnítilo. 

„Mám pocit, že to, co se stalo ve Skotsku před třemi lety, se teď děje v Anglii. Skotské referendum zpolitizovalo tamní mladou generaci a v Anglii plní stejnou roli brexit. Proto jsme i letos v květnu během parlamentních voleb zažili vyšší volební účast. Mladí se začali víc zajímat o to, jakou budoucnost sami chtějí. Zjistili, že to mohou ovlivnit. Průzkumy ukazují, že když začnete hlasovat už ve věku 16 a 17 let, tak se z vás daleko spíš stane spolehlivý volič. Takže snížení věkové hranice podporuji," říká londýnský labourista, který se málem stal profesionálním fotbalistou.

Několik let působil jako mládežnický skaut Arsenalu a Southamptonu. I pro svou dnešní práci si z téhle životní etapy leccos zajímavého odnesl.

„To zcela nepochybně, protože se coby skaut potkáte se spoustou lidí s širokým spektrem názorů, na které byste normálně nenarazili. Pomohlo nám to i vytvarovat naši brexitovou kampaň pro mladé. Profesionální fotbalové kluby, jako právě Arsenal, Southampton nebo v tomto případě Burnley, mají programy pro místní komunitu. Díky nim jsme mohli navázat přímý kontakt se spoustou mladých kluků a holek a předat jim naše poselství. Poptávka se potkala s nabídkou, protože tihle mladí lidé se sháněli po důležitých informacích o brexitu, které jsme jim byli schopní poskytnout."

Mete Coban jinak mimo jiné podporuje myšlenku, aby hlavně veřejnoprávní média začala používat speciální komunikační prostředky s cílem dostat informace o politice srozumitelně a jednoduše k očím a uším mladé generace.

Radní londýnské čtvrti Stoke Newington Mete Coban byl jedním z účastníků pražského Fóra 2000.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme