Od tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v sobotu uplyne přesně rok. Vysoké školy přehodnocovaly svá bezpečnostní pravidla a systémy, podle průzkumu se jim to však nepodařilo.
Lidé, kteří si nechávají od čínských úřadů platit cesty do Číny, jsou oportunisté, říká novinářka. Moci neřešit politiku je podle ní zhýčkaností doby, ve které jiní pracují na tom, aby bylo bezpečno.
„Ukazuje se, že i když má instituce určitou politiku, pořád se to školy někdy snaží zamést pod koberec. Zažil se pro to termín institucionální zrada,“ podotýká socioložka Marcela Linková.
Dosažené vzdělání bylo a je v Česku podmíněno socioekonomickým postavením rodiny – na tom se bez ohledu na množství peněz v systému nemění vůbec nic. Naopak se rozdíly pouze prohlubují.
„Nevíme, co se v našem kampusu stane. Upřímně řečeno, je to ostuda, že vedení školy chce raději zasáhnout silou, než jednat s námi studenty,“ říká studentka z Univerzity George Washingtona.
„Většina studentů je velmi znepokojena tím, co se děje v Gaze. Řada protestujících ale otevřeně podporuje Hamás. Je to celá škála názorů. Většina studentů ale žije v informační bublině,“ říká Klvaňa.
Současnou vlnu studentského aktivismu zažehl incident z 18. dubna, kdy vedení Kolumbijské univerzity v New Yorku poslalo policii na studenty, kteří se utábořili uprostřed jejího kampusu.
„Pan budoucí ministr nedělal vědu, ale spíš vykazoval publikace,“ kritizuje jeho práci Michael Komm z občanského sdružení Věda žije!. Tuleja uvedl, že ho to mrzí. Dříve o tom prý nevěděl.
Podle serveru Le Point britský režisér nabízí obraz Napoleona, který po jeho porážce vytvořili Angličané. Sám Ridley Scott v rozhovoru pro BBC lakonicky uvedl, že Francouzi nemají rádi ani sami sebe.
„Změna klimatu neznamená jenom, že v průměru bude tepleji, ale že se posunou klimatické parametry extrémního počasí, že se s ním budeme potkávat častěji,“ upozorňuje Miroslav Trnka z Akademie věd.
Studenti na univerzitách v Česku od středy začínají stávkovat za klima. Požadují klimatický zákon, který zaručí kontinuitu české klimatické politiky. Stávka potrvá do pátku.
Stávka s názvem Hodina pravdy měla upozornit na nedostatečné financování vysokých škol. O zvýšení rozpočtu a distribuci financí diskutují Jiří Nantl a František Kratochvíl.
„Napříč hokejovým spektrem se shodujeme na tom, že jsme na úrovni poloviny druhé ligy. Aspirací je být do pěti až deseti let na úrovni té první,“ říká šéf marketingu univerzitního hokeje Vilém Franěk.
Palestinští studenti Harvardovy univerzity v Bostonu ve státě Massachusetts například vydali prohlášení, ve kterém píší, že Izrael je za vypuknutí násilí zcela zodpovědných. Univerzita tvrzení odmítá.
„Naším cílem není omezovat výzkumníky, ale zajistit, aby dostali všechny informace k tomu, aby mohli posoudit rizika a rozhodovat se podle nich,“ říká bezpečnostní expert Kevin Gamache.
Je dobře, že si po letech přešlapování, stěžování v soukromí a zatínání zubů lidé z humanitních a společenskovědních fakult odhodlali k akci a vyšli do ulic.
Odpovídající měsíční mzda by podle získaného dokumentu pracovní skupiny na Ministerstvu školství měla být pro profesora ve výši 100.000 Kč, pro docenta 70.000 Kč a pro odborného asistenta 55.000 Kč.
„Řešení je nezbytné okamžitě, žádné strategické plány, které budou mít dopad za dlouhá léta, katastrofu nezvrátí,“ uvedl děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Jan Stejskal.
Pokud tu je nějaký důvod ke znepokojení a kritice, je to spíš otázka, proč požadavky současné stávky nenacházejí větší odezvu v politice či médiích a proč se nestávkuje i jinde.
„Dále zvažujeme výměnu žárovek za úspornější, vypnutí reklamních svítidel, nebo také koncentrace studentů v rámci zkouškového období do méně budov či místností,“ říká mluvčí Ostravské univerzity.
Zatímco většina českých univerzit nemá definovaný postup, jak v případě sexuálního obtěžování postupovat, zahraniční univerzity, které oslovil server iROZHLAS.cz, jsou v tomto ohledu připravenější.
Podle zakladatelky a ředitelky spolku Konsent Johanny Nejedlové stále chybí na školách komplexní systém, který by na sexuální obtěžování a násilí reagoval.
Kvůli politickým represím režimu diktátora Alexandra Lukašenka uteklo do Česka přes sto běloruských vysokoškoláků. Podpořit se je snaží nejen univerzity, ale taky ministerstvo školství a studenti.
Za tradiční hrozby BIS také považuje špiony z Ruska a Číny. Služba také varuje, že kvůli epidemii covidu-19 podléhalo víc lidí dezinformacím a konspiracím.