Deníky o Ukrajině i o katastrofě na Šalamounových ostrovech
Co vyvolá rozhodnutí ukrajinského prezidenta Juščenka rozpustit parlament a vypsat nové volby? I nad tím se dnes zamýšlejí světové noviny. A podíváme se také na další témata, na otázku srbské provincie Kosovo a přírodní katastrofu na Šalamounových ostrovech.
Nejdříve ale Ukrajina. Prezident Viktor Juščenko včera večer předčasně rozpustil parlament a stanovil na 27. května nové volby. Parlament vedený jeho rivalem Janukovyčem to odmítl uznat. Podle sdělení prezidentské tiskové služby, které vyšlo před chvílí, ale už prezidentův dekret vyšel v oficiálním věstníku, takže začíná platit.
Britský ekonomický Financial Times: "Budou to druhé volby za necelé dva roky," odhaduje list, a píše, že Juščenko svým rozhodnutím ukončil mnohaměsíční politické neshody způsobené výsledkem loňských voleb. Ty totiž zanechaly zemi rozdělenou na dva tábory - spojence prezidenta Juščenka a příznivce jeho rivala Janukovyče. Juščenkovo rozhodnutí je podle Financial Times velmi odvážné a riskantní, a zároveň ale mohlo odporovat zákonům. "Případ tak možná skončí Ústavním soudem nebo převratem," píše britský deník a dodává, že politická nestabilita jen podpoří rozbujenou korupci a znejistí investory.
Rada bezpečnosti OSN dnes bude jednat o kosovské otázce. Její zmocněnec Martti Ahtisaari navrhl, že by se provincie měla osamostatnit. Nezávislost by byla pouze podmínečná pod dohledem Evropské unie.
Srbský deník Danas v této souvislosti kritizuje pozici srbské vlády, která se nezávislosti Kosova neustále protiví. Kosovo podle listu určuje evropskou perspektivu země. Z deníku cituje balkánský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek:
Šalamounovy ostrovy v jižním Pacifiku zasáhlo tsunami. Přírodní živel si znovu vybral oběti a pustošil příbytky. Řada obyvatel se dále pohřešuje. O řádění přírodního živlu v Tichomoří informují snad všechny noviny ve světě.
Severoamerický list The Washington Post připomíná, že oblasti, kde Šalamounovy ostrovy leží, se říká říká Ohnivý prsten. Je to kvůli činným vulkánům a častým zemětřesením. "V nedávné minulosti čelily Šalamounovy ostrovy několika silným zemětřesením, k poslednímu z nich o síle 7,3 Richterovy škály došlo v roce 2003." Podle deníku se v případě včerejší tsunami ukázalo, že systém varování proti ničivým vlnám v oblasti funguje spolehlivě.
Podle deníku The Australian bylo ale štěstí, že tsunami zasáhlo Šalamounovy ostrovy za denního světla a nikoliv uprostřed noci. "Lidé tak mohli sledovat moře a nebyli překvapeni ve spánku," píše australský list, ale připojuje varování australských seismologů, že zemětřesení a tedy i tsunami může udeřit v nadcházejících týdnech ještě jednou."