Přes pět metrů vysoká, přes šest kilometrů dlouhá. Jak se staví protiimigrační zeď mezi Mexikem a USA?
Bude přes pět metrů vysoká, víc než šest kilometrů dlouhá a vyjde v přepočtu na téměř půl miliardy korun. Řeč je o části zdi, která se staví na hranicích s Mexikem v jedné ze čtvrtí amerického El Pasa. Výstavbu ocelové bariéry svým dekretem začátkem roku schválil prezident USA Donald Trump, který tak chce snížit počty lidí přicházejících z Mexika a dalších zemí.
„Poprvé jsem přes hranice přešla, když mi bylo patnáct. Jsem z Mexika, z Juárezu. V době, kdy jsme odtamtud odcházeli, tam bylo spousta násilí, hlavně proti mladým ženám. Naše matka mě a moji sestru proto vzala do Spojených států, abychom měli lepší příležitosti,“ popisuje pro Radiožurnál Gabriela Castaneda.
Utéct z Mexika do USA už nebude tak snadné. Protiimigrační zeď bude přes pět metrů vysoká. Na místě natáčel reportér Martin Balucha
V El Pasu vychová tři děti. Jejich otec je v Mexiku a kvůli několika přestupkům se už do Spojených států nedostane. Děti vídá jen přes plot.
Gabriela teď usiluje o status permanentního rezidenta a pomáhá migrantům v neziskové organizaci Border Network for Human Rights, kterou založil Fernando Garcia.
„V roce 2000 tady na hranicích zadrželi 1,6 milionů lidí. Letos se to číslo pohybuje kolem 400 tisíc, jsme tedy na historickém minimu. Přesto prezident tvrdí, že Mexičané stále přicházejí ve velkém, což není pravda,“ upřesňuje Garcia.
Jen v Texasu je podle něj oplocení nebo nějaký tip bariéry zhruba na 500 kilometrech hranice s Mexikem. Hlídají ji vojáci, drony i různé senzory. Přesto si Garcia nemyslí, že se prezidentovi podaří prosadit zeď po celé délce hranic. Jednak proto, že by to prý bylo příliš nákladné ale také kvůli náročnému terénu.
Část nové zdi se už přesto v El Pasu buduje. A lidé v okolí mají na zeď různé názory.
„Nemyslím si, že jsou zdi řešením. Každopádně tady rozdělily společnost. My jsme tady vždycky měli dobré vztahy s Juárezem. El Paso a Juárez jsou sesterská města, zeď obyvatele akorát rozděluje,” myslí si mladý Američan Robert.
Nově budovaná zeď bude podle něj podobná těm, které testovali v poušti. Stavbu ocelové bariéry podporuje naopak Jorge.
„Máme tu spoustu problémů s lidmi, kteří přecházejí přes hranice, s Juárezu nebo z jiných míst. Nevím, odkud ty lidi jsou,“ dodává.
Jorge je v důchodu a má dům nedaleko mexické hranice. Říká, že žije v klidné čtvrti. Lidé z Mexika prý ale poničili pohraniční plot.
Právě migrace a ochrana hranic je pro lidi v Texasu jedním z klíčových témat pro nadcházející kongresové volby. Volba mezi republikány a demokraty tak rozhodne, jak by hranice mezi oběma zeměmi měla do budoucna vypadat.