„Vpád na Ukrajinu připomněl mnohým lídrům Evropské unie, že pokud nejsou přítomní v našem sousedství, tak toto vakuum rychle vyplňují jiní aktéři, jako právě Rusko,“ říká pro Radiožurnál Viktor Daněk.
Předlohu schválila dolní komora hlasy 99 ze 177 přítomných poslanců, proti jich bylo 78. Pro novelu zvedli ruku zástupci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 a nezařazený Ivo Vondrák (dříve ANO).
„Situace je pro velkou část Syřanů katastrofální... Myslím si, že to bude problém pro jakoukoliv novou syrskou vládu a může to být příčinou dalších migračních pohybů,“ varuje odborník Jan Daniel.
Muhammad Ghazí Džalálí se stal syrským premiérem teprve v září, nyní je tím hlavním, kdo dohlíží na předání moci povstalcům. Ve vládě byl i v roce 2011, kdy režim tvrdě potlačil demonstranty.
„Evropu bude situace v Sýrii zajímat speciálně kvůli migraci, Ameriku kvůli zájmům, které tam dlouhodobě má,“ popisuje politický geograf Libor Jelen z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
„Do Evropy přišly miliony lidí. Nelze ale předpokládat, že se většina z nich bude vracet do Sýrie,“ odhaduje ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.
Počty migrantů mířících přes americkou hranici v posledních měsících podle statistiky poklesly. Trump však hovoří o jejich dalším snižování i o vyhošťování přistěhovalců nelegálně pobývajících v USA.
Maximálně třicítka příslušníků speciálních sil pomůže v rámci programu NATO s výcvikem svých kolegů z mauritánské armády. Tento týden to schválil český Parlament.
„S potěšením oznamuji, že bývalý ředitel ICE a silný strážce hranic Tom Homan se připojí k Trumpově administrativě a bude mít na starosti naše hranice,“ napsal Trump.
Rakouský kandidát slíbil, že v případě potvrzení ve funkci zahájí okamžitě „rozsáhlé konzultace“, aby předložil směrnici o návratech migrantů „co nejrychleji“.
Loni na podzim podepsal Řím s Tiranou dohodu o přesunu migrantů. První loď s šestnácti lidmi do přístavu Shëngjin připlula ve středu, o dva dny později však italský soud nařídil jejich převoz zpět.
„Vidíme spor různých entit. Zaměstnavatelé potřebují lidi a politici potřebují křičet, že žádní migranti nebudou,“ komentuje předvolební napětí v USA pro Český rozhlas Plus amerikanistka Březinová.
Italská premiérka Giorgia Meloniová nedávno řekla, že evropskou strategii vůči Damašku je třeba přehodnotit a spolupracovat se všemi aktéry, aby byly vytvořeny podmínky k návratu syrských uprchlíků.
Když se před dvěma lety stala Giorgia Meloniová premiérkou, Bruselu zatrnulo. Žena dvou tváří nebo krajně pravicový chameleon. Za dva roky v čele italské vlády získala Meloniová řadu přídomků.
Summit Evropské rady čeká náročná debata. Řada členských zemí volá po tvrdším postupu proti nelegálním migrantům. Téma pro Český rozhlas Plus komentoval novinář Ondřej Houska.
„Pokud by si mohlo Česko nějaké migranty přát, tak tyto,“ tvrdí expertka na migraci Marie Jelínková. „Přesto se Česko zdráhá zavést strukturální změny, které by integraci podpořily.“
Jako možná konkrétní opatření předložila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová zmínila rychlejší zavedení některých částí migračního paktu, jehož implementace má začít v roce 2026.
„Musíme znovu získat stoprocentní kontrolu nad tím, kdo do Polska přijíždí,“ řekl Tusk ve Varšavě na sjezdu Občanské platformy, která je největší stranou polské koaliční vlády.
Maďarsko podle Orbána chce, aby se pravidelně konal takzvaný schengenský summit, kde budou premiéři a prezidenti diskutovat o současných bezpečnostních výzvách v schengenském prostoru.
Vysoký plot, nárazníková zóna a stále přítomné násilí. Více než tři roky trvající napětí na polsko-běloruské hranici se v posledních týdnech opět zvyšuje a počet pokusů o ilegální přechod roste.