Protestující domorodí obyvatelé v Ekvádoru kývli na jednání s prezidentem, nepokoje trvají již deset dní
Organizace domorodých obyvatel v Ekvádoru, kteří demonstrují proti zrušení dlouholetých státních dotací benzínu a nafty, v sobotu uvedly, že jsou ochotny vést přímá jednání s prezidentem Lenínem Morenem. Tento krok dosud odmítaly. Podle agentury Reuters se jedná o první známku možného průlomu v řešení sporu, který způsobil více než týden trvající vlnu nepokojů. Starosta Quita naznačil, že by vláda mohla od úsporných opatření ustoupit.
Ekvádorská metropole Quito sobotou vstoupila do desátého dne krvavých protestů proti Morenově plánu úsporných opatření. Podle agentry Reuters připomíná město válečnou zónu. Policie v sobotu pálila proti demonstrantům granáty se slzným plynem, na ulicích hoří ohně, všude se válejí cihly, silnice vedoucí na mezinárodní letiště jsou zablokované.
V Ekvádoru demonstrují kvůli zrušení dotací na pohonné hmoty. Policie zadržela na 300 lidí
Číst článek
Místní televize uvedla, že skupina maskovaných demonstrantů v sobotu vyrabovala a zapálila budovu úřadu finančního auditora.
Sérii úsporných ekonomických opatření prezident Moreno vyhlásil minulý týden v úterý. Zadlužená vláda je přijímá po únorové dohodě s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o úvěru 4,2 miliardy dolarů (asi 98 miliard Kč).
Kvůli protestům, které si vyžádaly již nejméně pět obětí na životech a stovky zraněných, vyhlásil prezident ve čtvrtek dvouměsíční výjimečný stav, který posléze ústavní soud zkrátil na 30 dnů. Počátkem týdne se Moreno spolu s vládou dokonce z bezpečnostních důvodů dočasně uchýlil mimo hlavní město.
Moreno dosud opakovaně odmítl balíček opatření stáhnout a stejně tak předáci demonstrantů nebyli ochotni vést přímá jednání s hlavou státu. Starosta Quita v zápětí po prohlášení předáků domorodců o ochotě jednat v místní televizi Ecuavisa uvedl, že Morenova vláda „zanalyzuje“ zákon, kterým byly dotace na paliva zrušeny.
Demonstranti v uplynulých dnech zablokovali činnost řady ropných vrtů po celé na nerosty bohaté zemi, čímž podle sobotního prohlášení ministerstva energetiky celkově snížili těžbu o 1,19 milionů barelů. Z bezpečnostních důvodů v sobotu vedení měděného dolu vlastněného čínskou společností oznámilo, že preventivně omezuje těžbu.