Vedoucí haňovických skleníků Veronika Sedlářová právě dohlíží na sklizeň dozrávajících rajčat. Práce tady potrvají zhruba do poloviny prosince, pak se tento dvouhektarový skleník načas vyprázdní.
Příjemci z řad teplárenských společností měli zrušenou podporu v plné výši přenést ve formě snížené ceny tepelné energie na zákazníky. Program následně čekal na schválení ze strany Evropské komise.
Snaha vlády vrátit rovnováhu státnímu rozpočtu připomíná tragikomedii. Řekl to ekonom David Marek už potom, co ministr financí Zbyněk Stanjura odeslal do vlády podrobný návrh rozpočtu na rok 2024.
„Samozřejmě máme velký problém ve výdajích veřejné sféry, musíme je určitě zkrotit, ale tak, abychom zachovali funkčnost systému,“ říká předseda Nejvyššího správního soudu Karel Šimka.
„Tuto interpretaci musím odmítnout. Nelze dělat seriózní závěry z uniklých interních pracovních podkladů, jež jsou zveřejňovány bez patřičného kontextu a vysvětlení,“ uvedl premiér Fiala.
Zvýšenou kriminalitu policisté v Jílovém u Prahy neevidují. Na zhasínání osvětlení si zatím nestěžují ani místní obyvatelé. „Myslím si, že šetřit je potřeba,“ komentuje obyvatel Jílového,
Nemocnice v Uherském Hradišti už investuje do fotovoltaiky. Ta ve Zlíně nechala zateplit fasádu jednoho z objektů. A v Náchodě hledají cesty, jak vařit z levnějších potravin.
Organizace domorodých obyvatel v Ekvádoru demonstrují proti zrušení dlouholetých státních dotací benzínu a nafty. Starosta Quita naznačil, že by vláda mohla od úsporných opatření ustoupit.
Japonská společnost Toyota Motor, která je největším výrobcem automobilů na světě, se v rámci úsporných opatření rozhodla vypnout dva z osmi výtahů ve svém tokijském ústředí. Tento krok má prý zaměstnancům připomínat snahu podniku o posilování konkurenceschopnosti. Informoval o tom server BBC.
Řecký parlament přijal druhý balík reformních opatření. Aténám se tak otevírá cesta k další finanční pomoci od mezinárodních věřitelů. Část vládní strany Syriza ale návrhy nepodpořila a premiér Alexis Tsipras musel spoléhat na opozici.
Za ekonomickou krizi je odpovědné Německo, myslí si mnozí Řekové. Nesouhlasí také s rozhodnutím premiéra Tsiprase, který se zavázal k prosazení radikálních reforem navzdory odmítavému stanovisku většiny obyvatel země i části vládních politiků. Zejména mladí Řekové pak vidí svou budoucnost spíše pesimisticky.
Pokračování úsporných opatření vlády Davida Camerona přivedlo do ulic britských měst desítky tisíc lidí. Jen v centru Londýna demonstrovalo podle pořadatelů až čtvrt milionu lidí. Ti vyjadřovali hlavně nesouhlas se škrty v sociálních výdajích.
Česko v příštích letech zřejmě nečekají žádná nová úsporná opatření. Podle zdrojů Českého rozhlasu by to měla ukázat dnešní předpověď Evropské komise, která sleduje vývoj ekonomiky do roku 2015. Brusel oznámí, že schodek českého státního rozpočtu zůstane pod povolenou hranicí tří procent hrubého domácího produktu.
Zaměstnanci v Řecku stávkují. K mohutnému protestu proti pokračujícím úsporným opatřením vlády se připojili pracující ve státním i soukromém sektoru. Nesouhlasí s propouštěním tisíců lidí a dalšími opatřeními, například s udržením nepopulární daně z nemovitostí.
Řecká vláda zásadně pokročila ve snaze šetřit a reformovat svou zadluženou ekonomiku. Po dnešní telekonferenci to prohlásili ministři financí států platících eurem. Jejich pochvala by mohla naznačovat, že Řecko dostane na provedení dalších úsporných opatření dva roky navíc.
Zadlužení Řekové chtějí šetřit pomaleji, než jak slíbili v rámci mezinárodního záchranného plánu. Řecko trvá na tom, aby na snížení svého rozpočtového schodku dostalo další dva roky navíc. Řecký ministr financí Jannis Sturnaras o tom dnes bude v Berlíně přesvědčovat německého ministra financí Wolfganga Schäubleho.
Vládní stabilizační balíček, který má od příštího roku mimo jiné zvýšit daň z přidané hodnoty, se znovu vrací do sněmovny. Senát totiž předlohu zamítl, koalice tak bude znovu potřebovat hlasy 101 poslanců, aby veto přehlasovali. Kromě levice přitom návrh kritizují i někteří občanští demokraté.
Řecko bude muset v nadcházejících dvou letech uspořit víc než 11 miliard eur. Po zdlouhavém vyjednávání se na tom dohodly řecké vládní strany. Přijetí úsporného balíku je podmínkou k uvolnění další části finanční půjčky z Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.
Řecko chce ušetřit další miliardy. Lídři stran vládní koalice by dnes měli přijmout úsporná opatření na příští dva roky. Řecko musí podle dohody s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem ušetřit 11 a půl miliardy eur, tedy asi 270 miliard korun. Podle deníku Kathimerini Řekové například zaplatí víc za ošetření v nemocnici.
Ulice Madridu ovládly demonstrace proti úsporným opatřením vlády. Španělský premiér Mariano Rajoy oznámil program úspor ve státní a lokální správě, které mají přinést do státní pokladny 3,5 miliardy eur. Navrhl také zvýšení daně z přidané hodnoty. Do španělské metropole přijeli proti vládním škrtům protestovat stovky horníků ze severu země. V centru je podpořily tisíce lidí.
Nedělní řecké volby napoví, jestli zadlužená země zůstane v eurozóně. Na základě posledních předvolebních průzkumů se lidé obávají, že volby povedou k návratu drachmy devalvované vůči euru. To by znamenalo ztrátu značné části řeckých úspor. Řekové podle médií urychlují stahování vkladů z bank a zásobují se trvanlivými potravinami.
Bez ohledu na výsledek řeckých předčasných voleb jsou státy zemí eurozóny připravené jednat s Řeckem o možných úpravách úsporných opatření. Píše o tom dnešní vydání Financial Times Deutschland a odvolává se na informované zdroje v Evropské unii.
O balíku úsporných opatřeních bude jednat vláda. Rozhodne například o zvýšení obou sazeb DPH o jeden procentní bod, rušení zelené nafty nebo omezení výdajových paušálů u podnikatelů. Na úsporách se kabinet dohodl už v dubnu, dnes bude schvalovat konkrétní znění zákonů. Ty mají podle premiéra Petra Nečase v příštích letech udržet schodek státního rozpočtu pod tři procenta hrubého domácího produktu.
Řecké volby přinesly této zadlužené zemi nejasnou budoucnost. Dosavadní vládní strany socialistů a konzervativců, které se zavázaly k úsporným opatřením, utrpěly těžké ztráty. Hlasy se sčítaly celou noc a stále ještě nejsou všechny sečtené. Je ale velmi pravděpodobné, že obě strany nebudou mít v parlamentu potřebnou většinu.
Řekové volili proti úspornému programu a škrtání v rozpočtu. Vládnoucí proevropské strany konzervativců a socialistů utrpěly velké ztráty. Osud Řecka v eurozóně je nejistý.
Statisíce lidí po celém Španělsku demonstrovaly proti vládě. Španělé už mají dost úsporných opatření, která zasahují téměř do všech oblastí jejich života. Dnešní demonstrace byla navíc zaměřena na škrty ve zdravotnictví a školství, kde chce vláda nově ušetřit 10 miliard eur.
Asociace samostatných odborů jako druhá odborová centrála v zemi dnes předloží ministrovi financí své návrhy na řešení krize. Budou se týkat především hledání úspor ve státním rozpočtu pro roky 2013 a 2014, snížení některých výdajů a změn v oblasti daní.