Europoslanci jasnou většinou hlasů odmítli vyslovení nedůvěry Evropské komisi
Evropská komise dnes ve Štrasburku snadno přečkala hlasování o nedůvěře. Tu chtěli komisi vyslovit především europoslanci ze stran, které jsou v rámci Evropského parlamentu považovány za populistické nebo extremistické. Pro odvolání komise ale sehnali jen 101 hlasů z více než 750 europoslanců.
Předseda komise Jean-Claude Juncker upozornil, že je proti němu hlavně krajní pravice, v některých případech i levice.
Hlasování vyvolala frakce Evropa svobody a přímé demokracie, kam vedle britské strany UKIP patří i český europoslanec Petr Mach. Přidala se k nim například francouzská Národní fronta Marine Le Penové. Z českých europoslanců se kromě Macha přidali komunisté a ODS.
Vadí jim, že Lucembursko umožňuje platit zahraničním firmám velmi nízké daně. Juncker jako bývalý lucemburský premiér odmítl, že by to bylo nelegální.
„Přidal jsem se k iniciativě, abych využil příležitost vyslovit nedůvěru komisi. Já jsem pro daňovou konkurenci. Ale vidím to pokrytectví, když Evropská komise bojuje proti daňovým únikům a takzvané neférové daňové konkurenci. A zároveň její současný předseda byl předsedou vlády Lucemburska, která umožňovala takové krácení daní,“ vysvětluje Petr Mach.
Europoslanec za TOP 09 a evropské lidovce Luděk Niedermayer vyslovení nedůvěry nepodpořil.
„Svým způsobem by se paradoxně dalo říct, že tím, že pan Juncker je z hlediska kauzy viditelný představitel, tak možná tlak na to, aby komise přišla se srozumitelným postojem, jak tomuto konání v budoucnu zamezit, je určitá výhoda,“ myslí si.