FBI: Letecká havárie na Manhattanu není aktem terorismu
Na Upper East Side na Manhattanu narazil malý jednomotorový letoun do výškového domu, a to na 72. ulici blízko East River. Zemřeli dva lidé. V místě nárazu se rozpoutal požár, se kterým bojovali newyorští hasiči déle než půl hodiny. Brzy se ukázalo, že nešlo o teroristický čin, ale o tragickou nehodu. Přesto nad města ve Spojených státech vzlétly americké stíhačky.
Stroj Cirrus SR-20 narazil do padesátipatrové obytné budovy na 72. ulici asi 30 bloků od sídla Organizace spojených národů. Plameny šlehaly ze čtyř oken ve dvou patrech. Velitelství newyorských hasičů potvrdilo dva mrtvé. V okruhu necelých dvou kilometrů od místa tragédie platil zákaz jakékoliv letecké přepravy, ale newyorská letiště - JFK, Newark i Guardia odbavovala lety bez omezení.
Letadlo do budovy narazilo kolem 15.00 hodin místního času (21:00 SELČ), a to do její střední části. Policie místo nehody uzavřela a budovu evakuovala. Televizní přenosy ukazovaly v okolí velký počet hasičů a záchranářů. Podle CNN byl letoun registrován na Coryho Lidla, nadhazovače baseballového týmu New York Yankees, který prý stroj i pilotoval s čerstvou, půlroční leteckou licencí. V letadle krom Lidla zahynul i jeho letecký instruktor. V bytech mrakodrapu, do nichž se letoun zabořil, naštěstí nikdo nebyl.
Federální letecký úřad potvrdil, že pilot vyslal krátce před nehodou nouzové volání, že má problémy s palivem. Letadlo odbočilo ze své trasy nad řekou Hudson. Podle některých expertů se v rušné letecké dopravě také mohlo vyhýbat jinému malému letounu. 170 newyorských hasičů bojovalo s plameny hořícího leteckého benzínu déle než půl hodiny.
Vojenské velitelství severoamerického vzdušného prostoru okamžitě vyslalo stíhačky nad americká města. Následovala tedy stejná opatření jako po 11. září 2001. O tragédii byl také ihned informován americký prezident George Bush. Vše ale opravdu nasvědčuje tomu, že šlo o nehodu.
Náraz a následný dým nad Manhattanem vzbudil nejprve mezi Newyorčany velké obavy, vzpomínka na tragické 11. září je stále velmi živá, navíc se při této havárii psal 11. říjen. Mrakodrapy velkoměsta však byly svědky střetu s letounem i dříve, například do proslulého Empire State Buildingu narazil létající stroj v roce 1945 a o život tehdy přišlo 14 lidí včetně pilota.