Francouzští zemědělci blokovali velkoobchod s potravinami a vnikli do skladu. Policie jich zatkla 79
Francouzská policie ve středu zatkla 79 lidí, kteří pronikli do skladiště pařížského velkoobchodního trhu s potravinami v Rungis. Agentuře AFP to potvrdil policejní zdroj. Kolem poledne stejný zdroj informoval o zadržení 15 lidí, kteří se při zemědělských protestech pokusili zablokovat stejné tržiště.
Ministr vnitra Gérald Darmanin varoval, že zatímco protesty farmářů na dálnicích budou tolerovány, policie nedovolí blokády letišť nebo tržiště Rungis, kde obchody, supermarkety a restaurace z Francie i odjinud nakupují čerstvé potraviny.
Francouzští zemědělci připravují blokádu Paříže. Traktory chtějí zablokovat hlavní příjezdové cesty
Číst článek
Protestujícím v Rungis se odpoledne podařilo proniknout do skladovacích prostor tržiště, kde způsobili materiální škody, uvedl policejní zdroj a zdůraznil, že zemědělci byli bez traktorů, které používají k blokádám silnic. Příslušníci bezpečnostních složek demonstranty ze skladu vyvedli a není jasné, kolik lidí je nadále ve vazbě, uvedla stanice BFM TV.
Zemědělských protestů se ve středu po celé zemi účastnilo zhruba 10 000 lidí, odhadl dříve Darmanin, podle kterého se farmářům podařilo postavit asi stovku zátarasů v okolí francouzské metropole, ale i u dalších měst, mimo jiné Lyonu.
Francouzská vláda se pokouší rozptýlit znepokojení zemědělců a přesvědčit demonstranty, aby ukončili protestní hnutí, zejména prostřednictvím nových jednání v Bruselu, nebo některých ústupků. Zatím se například vzdala plánu na zvýšení daně na naftu pro zemědělské účely.
Mnozí zemědělci ve Francii, která je největším zemědělským producentem v Evropské unii, tvrdí, že čelí rostoucímu tlaku ze strany maloobchodníků na snižování cen, což ohrožuje jejich živobytí. Zemědělské odbory si stěžují také na levný dovoz potravin ze zahraničí, nedostatečný přístup k vodě, nadměrnou byrokracii či ekologická pravidla.
Francouzský prezident Emmanuel Macron bude ve čtvrtek jednat v Bruselu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou o vyjednávané obchodní dohodě mezi EU a jihoamerickým blokem Mercosur, vyčleňování půdy na úhor a dovozu zemědělských produktů do unie z Ukrajiny. Macron podle svého kabinetu trvá na tom, že uzavřít dohodu s Mercosurem je v dané situaci nemožné.