Spor rozdělující Francii končí. Vláda upustila od stavby letiště u Nantes

Francouzská vláda ve středu definitivně upustila od výstavby mezinárodního letiště poblíž města Nantes na západě země. Kontroverzní projekt vzbuzoval v zemi velké emoce a měl mnoho odpůrců. Anarchisté, farmáři a ekologičtí aktivisté na protest dlouhodobě okupují oblast u obce Notre-Dame-des-Landes, kde mělo letiště vzniknout. Kabinet už v úterý poslal stovky policistů.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský premiér Édouard Philippe

Francouzský premiér Édouard Philippe | Zdroj: Reuters

Francouzský premiér Édouard Philippe ve středu po jednání vlády řekl, že pro stavbu letiště, které dělí národ, nenastaly vhodné podmínky.

„Jediným bodem, v němž na národní i místní úrovni panovala shoda, byla potřeba situaci vyřešit," uvedl Philippe. Půda, kde mělo letiště stát, podle něj bude využita pro zemědělství.

Předseda sdružení obcí, které výstavu podporovaly, označil středeční rozhodnutí za špatnou zprávu pro region a ztrátu pro všechny. „Prezident (Emmanuel Macron) a premiér ustoupili skupince (aktivistů)," řekl.

Region letiště potřebuje, tvrdili zastánci

Zastánci výstavby argumentovali tím, že region nové letiště potřebuje, aby zlepšil své ekonomické vyhlídky. Letiště s plánovanou kapacitou čtyř milionů cestujících ročně se mělo stát hlavní vstupní branou pro turisty do západní části Francie.

Oponenti ale trvali na tom, že další letiště je zbytečné, neboť letiště v Nantes je vzdáleno pouhých 26 kilometrů. Někteří ekologové projekt považovali za hrozbu pro životní prostředí. Proti stavbě se v uplynulém desetiletí opakovaně konaly demonstrace, mnohdy násilné.

Mluvčí vlády Benjamin Griveaux nedávno uvedl, že oblast okupuje „několik desítek, možná stovka radikálů". Média jejich počet odhadla zhruba na 200.

Jisté podle Griveauxe je, že aktivisté budou muset zónu opustit, a to případně za „úměrného použití síly". Takový postup podle nedávného průzkumu veřejného mínění podporuje i většina Francouzů. Premiér Philippe k tomu dnes řekl, že „nelegální obyvatelé oblasti musejí do jara sami odejít, nebo budou vyhnáni".

Vláda musí stavební firmu odškodnit

Britský deník The Guardian ale v této souvislosti poznamenal, že aktivisté rozhodně nezamýšlejí odejít v klidu. Připomněl fiasko, kterým skončila takzvaná operace César z roku 2012, kdy se zhruba 2000 četníků pokusilo oblast vyklidit. Zraněno při tom bylo mnoho lidí.

Francouzská vláda nyní bude muset odškodnit firmu, která měla letiště stavět. Odškodné by mohlo podle francouzského tisku vyjít až na 350 milionů eur, tedy v přepočtu 8,9 miliardy korun.

Projekt v hodnotě 580 milionů eur byl oficiálně schválen v roce 2008. V témže roce začali oblast o rozloze asi 1600 hektarů obsazovat aktivisté.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme