V Belgii narušila dopravu jednodenní stávka. Odbory požadují zvýšení platů
V Belgii se ve středu koná jednodenní generální stávka, kterou vyhlásily velké odborové organizace s cílem dosáhnout zvýšení platů zaměstnanců. Chtějí, aby se tak vyrovnaly dopady inflace a strmě rostoucích životních nákladů. Ochromena je veřejná doprava včetně letecké, chod škol a někde i provoz zdravotnických zařízení.
Belgické dráhy předem informovaly, že vyjede jen každý čtvrtý vlak. Na bruselském letišti Zaventem bylo podle českého velvyslanectví zrušeno více než 70 procent letů. Agentura DPA uvádí, že letiště Charleroi jižně od Bruselu neodbaví žádná letadla.
Na pražském letišti byl zatím zrušen jen jeden přílet a odlet společnosti Ryanair. Při červnové odborové stávce byly v Bruselu zrušeny všechny lety.
Stávka se kromě metropole dotkne také místní dopravy ve Vlámsku a Valonsku. Vyjede méně autobusů, tramvají a vlaků metra než v běžný pracovní den. České ministerstvo zahraničí doporučuje svým občanům sledovat aktuální informace u konkrétního dopravce a počítat s omezením služeb v celé zemi.
Kvůli špatným pracovním podmínkám se ke stávce připojí i policisté a zdravotníci v mnoha nemocnicích v Bruselu a ve Valonsku. Pohotovostní službu lékaři ovšem zajistí.
List Le Monde na svých internetových stránkách napsal, že sociální napětí v Belgii roste kvůli vysokým cenám energie i inflaci, jejíž míra přesáhla 12 procent. Vláda od listopadu do března v rámci podpůrného balíčku bude lidem vyplácet měsíčně 135 eur (3284 korun) na plyn a 61 eur na elektřinu.