Současný systém platů ve veřejné sféře je demotivační pro mladé lidi a nikdo se v něm nevyzná, říká ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus.
Harrisová v průzkumech vede v průměru o tři procentní body, jde o potenciálně významný náskok v období po Svátku práce. Trump však zůstává v těsném závěsu.
Proč selhala vyjednávání o růstu platů státních zaměstnanců mezi odbory a vládou a co bude dál? „Vláda na nás hází špínu, chceme ale jednat dál,“ řekl Radiožurnálu mluvčí odborů Pavel Bednář.
„Věříme, že se na jednání s vládou dohodneme na navýšení platových tarifů ve veřejné službě a veřejné sféře. Jednání probíhají teď velmi intenzivně,“ říká Jiří Vaňásek.
„Příští jednání bude příští týden v úterý. A uvidíme, s čím vláda přijde,“ říká pro Radiožurnál Jana Hnyková, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.
„Hlavní priorita vlády je dostat rozpočet aspoň pod Maastrichtská kritéria. V tuto chvíli určitě tam peníze nejsou bez toho, že by se nedodržely rozpočtové sliby,“ míní Holub.
Pracovníky ze zadlužené huti Liberty Ostrava čeká vymáhání odstupného přes insolvenčního správce. Podle tamních odborářů huť nemá prostředky na to, aby lidem odstupné vyplatila bez nutnosti vymáhání.
O hromadném propouštění se bude jednat v úterý od 10.00 v Hotelu Kovák. Odboráři zároveň vyzvali zaměstnance, aby v tento den přišli vyjádřit svůj názor na dění v podniku.
Odbory požadují přidání nejméně o deset procent pro všechny zaměstnance veřejné sféry. Ministerstvo práce navrhuje růst výdělků části pracovníků veřejné sféry a státních zaměstnanců.
Předáci a předačky budou o postupu rozhodovat ve středu. Odbory požadují přidání do tarifů od září nejméně o deset procent pro všechny ve veřejné sféře.
Premiér Petr Fiala (ODS) oznámil ekonomické priority své vlády. Na otázky o tom, zda je jejich naplnění reálné a jaké jsou jejich slabiny, odpovídala ekonomka Ilona Švihlíková.
„Pokud zaměstnanci nedostanou jasnou odpověď na to, kdo a jak jim bude platit za měsíc srpen, tak většina zaměstnanců prostě dá do konce července výpověď,“ řekl odborový předák Petr Slanina.
Kolektivní smlouvu vypověděla jedna ze tří odborářských organizací. Její výpovědní lhůta začne platit od srpna, smlouva tedy bude platná ještě 31. prosince, kdy její platnost stejně končí.
Kolik pracovníků v huti Liberty po převzetí zůstane, bude záležet na tom, jaký investor firmu získá. Stát bude hledat cestu, jak by případně mohl vyplácet zaměstnancům mzdy déle než tři měsíce.
Odbory žádají navýšení platů o 15 procent a také diskusi o vytvoření nových platových tabulek pouze pro justici, které budou oddělené od tabulek ostatních státních zaměstnanců.
„Dnes (ve středu) jsme se na vládě dohodli, že v nejbližší době svoláme jednání předsednictva tripartity, abychom tuto otázku probrali,“ popsal pro Radiožurnál ministr Marian Jurečka.
Odbory uvedly, že demonstraci zrušily po konzultacích se slovenskými kolegy. Současně odboráři vyzvali premiéra Petra Fialu (ODS) k jednání o tématech, která se měla na protestní akci řešit.
„Byl bych raději, kdyby bylo ve vládě více žen. Ovšem ne za cenu nějakých kvót, musí to tak přirozeně vyplynout,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu premiér a předseda strany ODS, Petr Fiala.