Harvard dostal od Trumpovy vlády zákaz přijímat zahraniční studenty. Ti stávající musí přestoupit
Harvardově univerzitě byla Trumpovou administrativou pozastavena možnost přijímat zahraniční studenty, přičemž ti stávající budou muset přestoupit na jiné univerzity. V dopise zaslaném univerzitě a zveřejněném na síti X to oznámila ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová. Podle vyjádření univerzity je toto rozhodnutí nezákonné.
„Píši vám, abych vás informovala, že Harvardově univerzitě je s okamžitou platností zrušena certifikace pro program studentů a výměny návštěvníků,“ sdělila Noemová v dopise. Stávající studenti budou podle ministryně muset přestoupit na jiné univerzity nebo jim bude hrozit, že přijdou o možnost v zemi legálně pobývat.
Pro Evropu to není jednoduché, Trump ji nemá rád. Měli bychom potlačit své národní zájmy, říká Horská
Číst článek
„Tato administrativa činí Harvard odpovědným za podporu násilí, antisemitismu a za koordinaci s Komunistickou stranou Číny na jeho akademické půdě. Pro univerzity je výsadou, nikoli právem, přijímat zahraniční studenty, a těžit tak z jejich vyššího školného, které jim pomáhá naplnit mnohamiliardové nadační fondy,“ uvedla Noemová v dopise.
Podle deníku The New York Times, který o dopisu informoval ještě před jeho zveřejněním, tak administrativa dále zvyšuje nátlak na univerzitu, po níž žádá, aby se přizpůsobila agendě prezidenta Donalda Trumpa. Tímto krokem míří na významný zdroj financování nejbohatší univerzity v zemi.
Harvardova univerzita minulý měsíc zažalovala administrativu kvůli snaze vlády prosadit změny v učebních plánech a procesech přijímání studentů a nabírání zaměstnanců.
Obdobná opatření i jinde?
Noemová později v rozhovoru na stanici Fox News uvedla, že vláda zvažuje obdobná opatření i vůči dalším univerzitám. „Mělo by to být varováním pro všechny univerzity,“ cituje ministryni agentura Reuters.
Kritika Spojených států vůči Evropě ožívá. Američané odsud chtějí stáhnout část svých vojáků
Číst článek
Univerzita již v reakci uvedla, že postup vlády považuje za nezákonný a že je i nadále odhodlána uchovat si možnost hostit studenty a vědce z více než 140 zemí světa, píše Reuters. „Tato odvetná akce hrozí vážně poškodit harvardskou komunitu i naší zemi a podkopává akademické a výzkumné poslání Harvardu,“ uvedl Jason Newton z mediálního oddělení univerzity.
Na Harvardově univerzitě v tomto roce studovalo asi 6800 zahraničních studentů, což představuje přibližně 27 procent celkového počtu studentů. Školné přitom činí 59 320 dolarů pro školní rok. Čtvrteční rozhodnutí administrativy tak bude mít podle The New York Times významný dopad na hospodaření univerzity.
Harvardova univerzita je o 140 let starší než Spojené státy, její nadační jmění je vyšší než hrubý domácí produkt téměř 100 zemí a vzdělávalo se na ní osm amerických prezidentů, napsal deník The New York Times.