Hongkongský aktivista a magnát Lai byl obviněn ze spiknutí s cizinou podle bezpečnostního zákona

Hongkongský mediální magnát a prodemokratický aktivista Jimmy Lai byl obviněn podle bezpečnostního zákona. Informují o tom v pátek světové agentury. Lai byl zřejmě obviněn ze spiknutí s cizími mocnostmi. Mediálního magnáta zatkli minulý týden a obvinili z podvodu v souvislosti s půjčkou listu Apple Daily, který vydává.

Hongkong Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkongský magnát Jimmy Lai (uprostřed) při zatčení.

Hongkongský magnát Jimmy Lai (uprostřed) při zatčení. | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Podle západních zemí a organizací na ochranu lidských práv bezpečnostní zákon slouží k potírání opozice a kritických hlasů vůči Číně v Hongkongu. To správkyně Hongkongu Carrie Lamová, kterou oponenti považují za podřízenou Číně, odmítá.

Soud v Hongkongu potrestal aktivisty za protivládní demonstraci. Joshua Wong dostal přes rok vězení

Číst článek

Zprávu o Laiově obvinění nepřímo potvrdila také hongkongská policie, podle které byl „73letý muž obviněn ze spiknutí s cizími zeměmi či jednotlivci ze zahraničí za účelem narušit národní bezpečnost“. Jméno muže ale neuvedla. Spiknutí s cizími státy je jedním ze čtyř trestných činů, který bezpečnostní zákon vymezuje.

Lai byl zatčen hongkongskou policií minulý čtvrtek a obviněn z podvodu. Soud ho odmítl propustit z vazby na kauci.

Hongkong je třeba vyvést z chaosu, uvedla správkyně Lamová v projevu po měsíci stráveném v Pekingu

Číst článek

Lai několikrát navštívil Washington, kde se setkal s vládními úředníky, včetně amerického ministra zahraničí Mikea Pompea. Snažil se získat podporu pro hongkongskou demokracii, což přimělo Peking označit ho za vlastizrádce, uvedla agentura AP.

Mediální magnát patří k nejznámějším hongkongským prodemokratickým aktivistům. Narodil se v pevninské Číně. Když mu bylo 12 let, dostal se do Hongkongu jako černý pasažér na palubě rybářské lodi. Po příjezdu pracoval jako dětský dělník v textilní továrně.

Bezpečnostní zákon začal platit v Hongkongu od července letošního roku. Zákon definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Zároveň vymezuje tresty, přičemž nejtěžším je doživotní vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme