Dadin se v minulosti opakovaně stavěl proti režimu prezidenta Vladimira Putina, kvůli čemuž se dostal i do vězení, kde byl podle svých slov mučen. Několikrát mu také soudy vyměřily peněžitý trest.
Rok a půl dlouhým zákazem pobytu v hlavním městě a také čtyřměsíční podmínkou Popelku soudy potrestaly za výzvy ke stržení ukrajinské vlajky z budovy Národního muzea.
Ani v Bělehradě se necítil Vladimir Volochonskij bezpečně, na dveře mu kdosi namaloval písmeno Z a úřady ho označily za rizikovou osobu. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz potvrzuje i přítomné rusofilství.
Pořadatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel podal ústavní stížnost proti rozsudku, podle kterého se dopustil šíření poplašné zprávy. Tvrdil, že Česko plánuje použít jaderné zbraně proti Rusku.
Český účastník řekl, že bránu aktivisté pomalují třeba desetkrát, pokud to bude nutné. „Situace je tak vážná, že lidé dělají takovéto ‚voloviny‘, aby upozornili na katastrofu, která přijde,“ dodal.
Šestadvacetiletý Wong se stal mezinárodně známým v roce 2014, kdy se postavil do čela studentských prodemokratických protestů, které blokovaly silnice ve finanční metropoli na jihu Číny po 79 dní.
Armen Aramjan byl souzen kvůli videu, ve kterém se zastal studentů, které ruské univerzity zastrašují, aby nechodili na protesty. „Šlo o nesmyslný proces,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Džemil Gafarov, zadržený v roce 2019, byl spolu s dalšími čtyřmi aktivisty na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym odsouzen na třináct let odnětí svobody na základě obvinění z terorismu.
Běloruský soud shledal loni v květnu Rusku vinnou z jednání, které podle něj „směřovalo k podněcování společenské nenávisti a sváru„ a také z “nezákonného shromažďování a šíření osobních údajů“.
Jimmy Lai je souzen na základě nového bezpečnostního zákona, který Čína v bývalé britské kolonii Hongkongu zavedla v roce 2020 v reakci na prodemokratické protesty.
Leung byl odsouzen v roce 2018 k šestiletému trestu za účast na demonstraci, při níž maskovaní aktivisté, které rozlítily čínské zásahy do autonomie Hongkongu, házeli cihly a zapalovali koše.
Opoziční aktivista Scjapan Latypav čelil obviněním z organizování nepokojů, kladení odporu policii a také podvodu. Bělorus obvinění odmítl a svůj případ označil za politicky motivovaný.
Gabyšev upoutal pozornost v roce 2019, kdy se se svými stoupenci vydal pěšky na 8 tisíc kilometrů dlouhou cestu ze sibiřského Jakutska do Moskvy. Tam chtěl sesadit Putina, kterého označuje za démona.
Třiasedmdesátiletý Lai byl začátkem prosince zatčen a obviněn „ze spiknutí s cizími zeměmi či jednotlivci ze zahraničí za účelem narušit národní bezpečnost“ podle nového bezpečnostního zákona.
Zprávu o Laiově obvinění nepřímo potvrdila také hongkongská policie, podle které byl „73letý muž obviněn ze spiknutí s cizími zeměmi či jednotlivci ze zahraničí za účelem narušit národní bezpečnost“.
Bandarenko zemřel v nemocnici poté, co ho neznámí maskovaní muži brutálně zbili. Podle opozice šlo patrně o členy bezpečnostních jednotek. Ministerstvo vnitra tuto verzi odmítá.
Násilí proti politickým aktivistům i novinářům totiž v Iráku roste. V říjnu 2019 navíc byly navíc stovky lidí zabity při protestech proti korupci, ekonomické krizi i zahraničnímu vlivu v zemi.
„Společnost je vyzrálejší a připravenější na to, aby bojovala za svobodu. Například referendum o ústavě všechny překvapilo,“ říká Manuel Cuesta Morúa s tím, že demokratická revoluce je možná.
Dnes 18letý Murtaja Qureiris byl zatčen ve svých 13 letech mimo jiné za účast na protivládních demonstracích. Ve vazbě strávil téměř pět let, nyní je souzen a hrozí hrozí trest smrti.