I zahraniční noviny o horku
Na stránkách ženevských novin Le Temps se můžete dočíst, že Švýcarsko je připraveno s radostí pomoci sousedům, kteří mají kvůli vedrům energetické potíže. Titulní reportáž francouzského listu Le Figaro se také věnuje horkému počasí. Upozorňuje totiž, jak těžce jsou vedry a suchem postiženi chovatelé dobytka, kteří se ještě vzpamatovávají z epidemie tak zvané nemoci šílených krav.
Na stránkách ženevských novin Le Temps se můžete dočíst, že Švýcarsko je připraveno s radostí pomoci sousedům, kteří mají kvůli vedrům energetické potíže. Tatáž vlna horka, kvůli které mnohé evropské země trpí nedostatkem elektřiny, výrazně pomáhá výkonu švýcarských vodních elektráren.
Led na horách a ledovcích taje mnohem rychleji než obyčejně, a tak jsou vodní nádrže plné a elektrárny jedou ve dne v noci na sto procent. To umožňuje Švýcarům vyvážet energii ve velkém k sousedům. A to právě v době, kdy její cena na evropském trhu prudce stoupá. Jenže možná za to zaplatíme, připomíná článek v Le Temps: "Jak totiž tají ledovce, taje s nimi i náš budoucí kapitál."
Titulní reportáž francouzského listu Le Figaro se také věnuje horkému počasí. Upozorňuje totiž, jak těžce jsou vedry a suchem postiženi chovatelé dobytka, kteří se ještě vzpamatovávají z epidemie tak zvané nemoci šílených krav. Teď prý navíc přišli o polovinu krmiva pro svá zvířata.
Také pěstitele obilovin čekají dvaceti- až padesátiprocentní ztráty. Celková škoda ve francouzském zemědělství se odhaduje na jednu miliardu eur. Ovšem oficiálně se to všichni zdráhají přiznat, dodává Le Figaro.
Stránky rakouských deníků zaplňují úvahy o kritické situaci v uprchlických táborech. Tu vyvolala rvačka azylantů, při které zahynul uprchlík z Čečenska.
Dva sebevražedné atentáty přerušily klid v Izraeli, píše o tom deník International Herald Tribune. Dva palestinští mladíci zemřeli včera při sebevražedných útocích, které měly na svědomí životy dalších dvou Izraelců. Křehký americký plán na nastolení míru mezi Palestinci a Izraelem tak dostal další trhliny. Útoky ukončily více jak měsíc relativního příměří a rozzlobily většinu izraelských politiků, píše americký list.
Premiér Ariel Šaron komentoval situaci značně rozčilen. Prohlásil, že je skutečně nutné, aby v zájmu mírových akcí palestinské úřady zlikvidovaly teroristické skupiny:
"Nakonec to jsou Palestinci, kdo zodpovídají za své zájmy, protože Izrael nebude moci pokračovat v mírovém procesu, dokud nebude terorismus zastaven definitivně",
prohlásil Ariel Šaron po útocích. Obyčejní Izraelci ale už ničemu nevěří, uzavírá deník International Herald Tribune.