Nové mutace, zahlcené nemocnice a fronty před krematorii. Druhá vlna covidu udeřila v Indii naplno

Rekordní počty nově nakažených, plné nemocnice i zahlcená krematoria. Tak vypadá koronavirová situace v Indii, kde se počty nově odhalených případů nákazy pohybují nad 200 tisíci za jediný den. Podle odborníků je ale testování v zemi omezené, skutečný rozsah epidemie je proto výrazně horší. Kvůli masivnímu šíření nákazy se navíc miliardová Indie stává ideálním prostředím pro vznik nových variant koronaviru, podobně jako těžce zasažená Brazílie.

Dillí Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedostatek lůžek v Indii

Mnohé kliniky odmítají pacienty nejen kvůli omezenému počtu lůžek, ale také rozsáhlému nedostatku léků a kyslíkových lahví | Foto: Danish Siddiqui | Zdroj: agentura Reuters

„Z první vlny jsme se nijak nepoučili. Věděli jsme, že se blíží druhá, přesto jsme se těmto nešťastným událostem, jako je nedostatek léků, lůžek i kyslíku, nedokázali vyhnout,“ podotýká pro britskou televizi BBC indický epidemiolog Lalit Kant.

Křivka covidu v Indii strmě roste. ‚Brzy předběhne i USA, lidé opatření mnohdy nedodržují,‘ říká indolog

Číst článek

Při pohledu na křivku počtu nakažených je přitom druhá vlna koronaviru rozsáhlejší, než byla ta první. Zatímco během zářijového vrcholu epidemie tamní úřady evidovaly kolem 90 tisíc potvrzených případů nákazy za den, v posledních dnech šplhají denní statistiky i přes 200 tisíc.

Testovací kapacity jsou ale v Indii velmi omezené, lidé s příznaky tak čekají na volný termín i několik dní.

Se stejným problémem se potýkali i Akileš Mišra a jeho otec, kteří se mohli nechat otestovat až tři dny po výskytu prvních příznaků. Mezitím se ale potíže u otce zhoršily natolik, že jeho stav vyžadoval hospitalizaci. Do žádné ze zahlcených nemocnic ve městě Noida ho ale nechtěli přijmout, lůžko tak nakonec dostal až v Novém Dillí.

„Byl jsem opravdu v depresi. Bál jsem se, že bez lékařské pomoci zemře,“ popisuje jeho syn pro britskou televizi BBC, podle které ale případ Mišraovy rodiny není zdaleka ojedinělý.  

Mnohé kliniky odmítají pacienty nejen kvůli omezenému počtu lůžek, ale také rozsáhlému nedostatku léků a kyslíkových lahví. Pacientům, pro které se nenajde lůžko ve zdravotnickém zařízení, proto lékaři často radí, aby si sami sehnali nádoby s kyslíkem a aplikovali si ho doma.

Léky se shání na černém trhu

Zoufalým pacientům tak mnohdy nezbývá nic jiného než si sehnat léky na černém trhu. Sociální sítě jsou zaplavené příspěvky lidí, kteří urgentně shánějí léky jako remdesivir nebo tocilizumab a jsou za ně ochotni zaplatit i pětinásobek obvyklé ceny.

‚Mám strach, ale potřebuju peníze.‘ Rozvojové země zvažují uvolňování, přestože pandemie dál sílí

Číst článek

Například vývoz remdesiviru Indie sice zakázala, ani s tímto opatřením ale výrobci nedokážou vysokou domácí poptávku uspokojit.

„Situace je tak špatná, že nemám léky ani pro členy vlastní rodiny… Snažíme se zakročit proti těm, kteří využívají černý trh, přesto ale dochází k únikům,“ říká generální tajemník indického sdružení lékárníků Rajív Singhal, kterému prý zoufalí lidé volají od rána do večera a prosí ho, aby jim léky pomohl sehnat.

Dnem i nocí fungují také indická krematoria, která jsou kvůli zvyšujícímu se počtu zemřelých na mnoha místech zahlcená. Na zpopelnění těl svých příbuzných tak rodiny musí čekat i dlouhé hodiny.

„Čekáme venku (před krematoriem) už od deváté hodiny ranní. Teď je 13.00 a myslím, že na nás dojde řada tak za další dvě nebo tři hodiny,“ popisuje podle televize Al Džazíra obyvatel Bengalúru a dodává, že kromě něj stojí ve frontě „stovky dalších“.

Hrozba nových variant

Masové šíření koronaviru v Indii vyvolává obavy virologů, podle kterých tak země představuje ideální prostředí pro výskyt nových, nebezpečnějších variant. Čím více se totiž virus v populaci šíří, tím snadněji vznikají nové mutace.

Podobná varování vědců v minulých měsících rezonovala hlavně v případě Brazílie, kterou někteří odborníci označují dokonce za „laboratoř pod otevřeným nebem“, Indie se ale dostává do podobné situace.

Bolsonaro čelí nejkrušnějšímu období prezidentství. Covidová krize zdaleka není jeho jediným problémem

Číst článek

Takzvané sekvenování, které dokáže odhalit nové mutace koronaviru, ale v Indii vázne. Jak upozorňuje americký deník The Wall Street Journal, v zemi s více než jednou miliardou obyvatel provádí sekvenování pozitivních covidových testů jen deset státem řízených laboratoří.

I přes omezené kapacity se ale tamním vědcům podařilo na začátku dubna odhalit novou variantu tohoto viru. Zajímavá je hlavně tím, že obsahuje hned dvě mutace, které se dosud vždy objevovaly odděleně, nikdy v jedné variantě. Jejich nebezpečí přitom tkví především v tom, že mají lepší schopnost unikat protilátkám u lidí, kteří nemoc covid-19 dříve prodělali.

Právě nová varianta tak podle odborníků stojí za rychlým nárůstem nových případů, kterému země v současnosti čelí. Stále naléhavěji proto volají po tom, aby se testovací kapacity v zemi posílily.

Podle výzkumníka z Centra pro rozvojovou politiku Ulaha Khána přitom úřady udělaly po první vlně velkou chybu, když vyhlásily vítězství nad pandemií a nechaly mnohé laboratoře určené k testování uzavřít. Místo toho se začaly soustředit na očkování, které ale také vázne, situace se proto dál dramatizuje.

„Děláme stejné chyby, jakých jsme se dopustili minulý rok. Ztratili jsme hodně času, protože jsme neprováděli dostatek testů,“ upozorňuje Khan, podle kterého se tak Indie nyní „utápí ve tmě“.

Eliška Orosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme