Indonésie přerušila kvůli tmě pátrání po zmizelém dopravním letadle
Indonésie přerušila pátrání po dopravním letadle, kterým cestovalo 162 lidí z města Surabaya na ostrově Jáva do Singapuru. Mezinárodní záchranná operace v moři mezi Jávou a Sumatrou bude pokračovat zítra po úsvitu. Operátor letadla, společnost AirAsia zřídila na mezinárodním letišti v Surabaye krizové centrum pro blízké pohřešovaných lidí.
Pohřešovaný stroj je zhruba šest let starý Airbus 320-200. Vypravila ho malajsijská divize nízkonákladové společnosti AirAsia, která provozuje linky mezi několika státy regionu. Dispečeři ztratili s letadlem kontakt po půlnoci SEČ, necelou hodinu po startu z města Surabaya na ostrově Jáva.
Podle indonéského ministerstva dopravy posádka stroje sice nevyslala nouzový signál, firma i představitelé indonéské vlády nicméně potvrdili, že krátce před ztrátou kontaktu s letadlem požádala o změnu letové hladiny. Piloti prý chtěli vystoupat o téměř dva kilometry výš, aby se vyhnuli mrakům.
V Jihovýchodní Asii se ztratilo dopravní letadlo společnosti Air Asia. Příčinou může být bouřka. Téma pro leteckého publicistu Martina Velka
Bouřlivé počasí není v oblasti Jávského moře v této roční době nijak neobvyklé. Podle leteckého publicisty Martina Velka je pravděpodobné, že příčinou zmizení letadla může být právě tropická bouřka.
„U tropických bouří žádné letadlo nevydrží průlet tím bouřkovým mrakem. Pilot proto požádal o změnu trasy. Mrzuté je, že většina trasy vede nad mořem. Pokud by došlo k nějakému střetu s počasím, nemusí být ta prognóza dobrá,“ naznačil.
Podle společnosti AirAsia je na palubě 155 cestujících a sedm členů posádky. Z toho je 157 Indonésanů, tři Korejci, jeden Singapuřan, jeden občan Malajsie a jeden Francouz. Mezi cestujícími bylo 17 dětí.
Indonéský ministr dopravy Ignatius Jonan informoval o záchranné operaci, do níž se už zapojily lodě a letadla jeho země i Singapuru.
„Prohledáváme oblast, ve které se podle nás letoun pohyboval v okamžiku posledního kontaktu. Okruh pátrání budeme ještě rozšiřovat. Vojenské, záchranné i navigační lodě jsou v pohybu. Vysílačkami vyzýváme všechny lodě v oblasti, aby nám poskytly veškeré informace o možném výskytu letadla.“
Příbuzní a přátelé čekají na zprávy
Podle odborníků je tedy hodně pravděpodobné, že se letadlo zřítilo. Například letecký expert Ron Bartsch pro stanici Al Jazeera upozornil, že vzhledem k relativně krátké trase mohlo mít letadlo zásoby paliva tak na 4 hodiny letu. A ty už dávno uplynuly.
Příbuzní a přátelé cestujících, kteří čekají na zprávy o nich na letištích v Surabaye i Singapuru, se nicméně nevzdávají naděje. „Doufám v zázrak, snad je Bůh všechny zachrání,“ věří muž, který má v pohřešovaném letadle přátele.
„Měl jsem být taky na palubě. Rezervaci jsem ale asi před čtrnácti dny zrušil kvůli nějakým povinnostem. Na palubě mám dva přátele, odletěli s pěti příbuznými. Ano, chtěl jsem strávit Nový rok v Singapuru. Ráno, než jsem se šel pomodlit, mi ještě jeden z těch přátel telefonoval. Řekl: uvidíme se v novém roce. Pak přišly ty špatné zprávy,“ dodává muž se slzami v očích.
Nízkonákladovou společnost AirAsia, která má pobočky v několika zemích, dosud žádná velká tragédie nepostihla. Malajsijský národní dopravce Malaysia Airlines letos přišel při dvou katastrofách o dva letouny s celkem víc než pěti stovkami lidí.
V březnu zmizelo na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu letadlo společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě a rozsáhlé pátrání po něm zůstává stále bez výsledku. A další jejich stroj se skoro třemi stovkami lidí někdo sestřelil nad válčící východní Ukrajinou.