Litva se přiklání spíš k technické příčině pádu nákladního letounu, který se zřítil na cestě z Lipska do Vilniusu v pondělí v blízkosti letiště, uvedlo také tamní národní centrum pro zvládání krizí.
Příčina pádu letadla se vyšetřuje. Média ale připomínají nedávné informace německých tajných služeb. Ty uvedly, že za červencovým požárem balíku v logistickém centru DHL v Lipsku zřejmě stálo Rusko.
Zlatá léta prožívaly aerolinie v 80. a 90. letech. Už v roce 1957 se staly Československé aerolinie jedněmi z prvních tryskových dopravců na světě. Později sloužily jako most Východem a Západem.
Su-25 je jednomístný proudový letoun sovětské provenience určený k přímé letecké podpoře pozemním jednotkám. V nynější ruské válce proti Ukrajině ho často používají obě strany konfliktu.
Objekt, který by mohl být Earhartové letounem, se podle Deep Sea Vision nachází zhruba 4900 metrů pod hladinou moře asi 150 kilometrů od Howlandova ostrova.
Tvar zkušebního letounu navrhli odborníci podle počítačových simulací, které trvaly několik let. Stroj teď čekají zkoušky ve vzduchu, ve kterých se ověří, jestli se hlučnost reálně podařilo snížit.
Stroj se dostal do výšky skoro 4900 metrů, poté kvůli nehodě provedl obrat a vrátil se do Portlandu. Podle serveru FlightAware strávil ve vzduchu 19 minut.
Letoun se zřítil kolem 14.45 místního času, uvedla agentura Kjódó. Podle svědectví místních obyvatel letadlo začalo hořet v blízkosti levého motoru. Následně spadlo do moře, informovala stanice MBC.
Na výrobě C-390 se podílí český producent letadel Aero Vodochody. Pro C-390 vyrábí náběžnou hranu křídla, dveře, nákladní rampu a druhou část zadního trupu.
Česká armáda chystá nákup amerických stíhaček F-35. „Uveřejněná cena, schválená Kongresem, je 5,62 miliard amerických dolarů,“ uvedl v rozhovoru pro Radiožurnál generál Jaroslav Míka.
Vystavovat se strachu je podle odborníků jednou z nejúčinnějších metod, jak se ho zbavit. Výzkumníci teď shání dobrovolníky do studie, kteří se potýkají s pocity strachu, když usednou do letadla.
Ukrajina po invazi ruských vojsk do země uzavřela vzdušný prostor nad zemí. Odborník Lars Peder Haga z norské letecké akademie, kterého NRK oslovila, uvedl, že nebezpečí sestřelení bylo malé.
Připravit nákladní letadlo pro vládní delegaci trvá několik hodin. Uvnitř letadla také bývá velký hluk, cestující mají po celou dobu špunty do uší. v letadle pro 99 lidí jich pak cestuje třeba jen 15.
„Bezesporu to byl agresivní, ba přímo mimořádně agresivní manévr. Rozhodně to nebylo tak, jak tvrdilo ruské ministerstvo zahraničí,“ říká bezpečnostní expert Vlastislav Bříza z Univerzity Karlovy.
Výtěžek z prodeje hry má posloužit ke stavbě skutečného letounu An-225 Mrija, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na výrobce letounu, společnost Antonov.
Policie muže oficiálně hledá kvůli podezření „ze spáchání zvláště závažného zločinu“, uvedl opoziční server Zerkalo. Běloruské úřady dosud zprávy o útoku na ruský letoun nepotvrdily.
„Takové letadlo je v Bělorusku jediné. Je velice důležité a drahé ,“ řekl Aljaksandr Azarau, šéf opoziční organizace ByPol, která sdružuje bývalé představitele běloruských silových struktur.
Běloruská skupina Hajun, která monitoruje pohyby ruských vojsk, tvrdí, že poškození letounu způsobil „neidentifikovaný předmět, který spadl z výšky“. Letadlo je nyní údajně neprovozuschopné.
„Cílem jednání bylo získat od Spojených států podrobnější informace zejména v oblasti modelu financování projektu tak, aby bral v úvahu rozpočtové možnosti Česka,“ uvedlo ministerstvo obrany.
Britský ministr obrany Ben Wallace ve středu řekl, že Británie se zatím definitivně nerozhodla, jestli Ukrajině pošle bojové letouny, a podotkl, že v tuto chvíli to nepovažuje za „správný postup“.
Do tchajwanské identifikační zóny protivzdušné obrany proniklo za posledních 24 hodin na 71 čínských vojenských letounů a dronů. Informovala o tom v pondělí podle agentury Reuters tchajwanská vláda.
Pražské letiště na twitteru uvedlo, že letadlo bezpečně přistálo v Praze v neděli ve 22.50 SEČ. Později sdělilo, že při pyrotechnické prohlídce nebyl nalezen žádný nebezpečný předmět.
Podle pozorovatelů šlo ze strany Číny a Ruska o taktické vojenské cvičení, dodala agentura Yonhap. Jihokorejské vojenské letouny byly podle Soulu nasazeny v rámci taktického kroku kvůli možné nehodě.
Podle ruských tiskových agentur šlo o stíhačku typu Su-30. Ministerstvo pro mimořádné situace ve svém prohlášení uvedlo, že se letoun účastnil zkušebního letu.
„Hlídky sil protivzdušné obrany zaznamenaly nad Barentsovým mořem neznámý vzdušný cíl, který se pohyboval směrem k ruské státní hranici,“ uvedlo ruské ministerstvo.