V Iráku se našly stovky masových hrobů. OSN odhaduje, že uvnitř je až 12 tisíc těl obětí Islámského státu

Na území ovládaném dříve radikály z hnutí Islámský stát (IS) se v Iráku našlo více než 200 hromadných hrobů s ostatky tisíců těl. Uvedla to ve své v úterý zveřejněné zprávě Rada OSN pro lidská práva se sídlem v Ženevě. Mezi mrtvými v hrobech se nacházejí ženy, děti, i starší lidé, přesné číslo obětí však OSN dosud neuvedla.

Ženeva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mosul připomíná po bojích spíše město duchů, přesto v něm několik obyvatel stále přebývá.

Irácký Mosul byl baštou Islámského státu až do roku 2017 (ilustrační foto) | Foto: Thaier Al-Sudani | Zdroj: Reuters

Pracovníci Rady pro lidská práva a mise OSN pro Irák (UNAMI) dosud zdokumentovali existenci 202 masových hrobů, z toho 95 v provincii Ninive, 37 v provincii Kirkúk, 36 v provincii Saláhaddín a 24 v provincii Anbár. Právě tyto oblasti na severu a západě Iráku v roce 2014 bojovníci z Islámského státu ovládli. Podle inspektorů se ale ještě nemusí jednat o konečné číslo.

Během sobotního útoku na Islámský stát zemřelo podle lidskoprávní organizace 14 civilistů

Číst článek

Přesný počet lidí pohřbených v těchto hrobech se zatím určit nepodařilo - OSN ale ve své zprávě odhaduje, že mrtvých je v nich asi 6 až 12 tisíc. Přesnější údaje prý nelze uvést kvůli tomu, že z celkového počtu nalezených hrobů jich bylo do této chvíle odkryto jen 28. Exhumováno bylo zatím 1258 těl. Odborníci nicméně odhadují, že v největším nalezeném hrobě jižně od města Mosul je nejspíš až několik tisíc zabitých lidí.

Zločiny proti lidskosti

OSN vyzvala irácké úřady, aby pomohly s identifikací ostatků, které se mohou stát rovněž důkazy při prošetřování činů spáchaných IS. Ty by se podle mezinárodní organizace měly stíhat jako zločiny proti lidskosti a válečné zločiny.

"Masové hroby zdokumentované v naší zprávě jsou důkazem hrůzné ztráty lidských životů, hlubokého utrpení a strašlivé krutosti," uvedl zmocněnec OSN v Iráku Ján Kubiš. "V těch hrobech se nacházejí ostatky těch, kteří byli bez milosti zabiti kvůli tomu, že se nepodřídili moci, a zvrácené ideologii IS, včetně příslušníků etnických a náboženských menšin. Jejich rodiny mají právo vědět, co se jejich milovaným přihodilo," dodal.

Ruská tajná služba údajně zadržela členy Islámského státu, chystali útoky v Moskvě

Číst článek

Statisíce mrtvých a zraněných

V roce 2014 se příslušníkům sunnitské radikální skupiny IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a téměř třetinou Iráku. O tři roky později přišel IS prakticky o veškerá území, včetně hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky. Bagdád loni v prosinci ohlásil, že Islámský stát byl definitivně poražen. Radikálové IS podle OSN během bojů v Iráku zabili na 33 tisíc civilistů, dalších 55 tisíc lidí bylo zraněno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme