Svět na prahu pandemie koronaviru? ‚Epidemie se blíží do bodu zlomu, který rozhodne,‘ říká expert
Soul vyhlásil nejvyšší stupeň zdravotní pohotovosti a zrušil zahájení korejské fotbalové ligy, některá italská města přistupují ke karanténním opatřením a z Íránu přicházejí zprávy, podle kterých na koronavirus zemřelo už 50 jeho obyvatel. Jižní Korea, Itálie i Írán se v posledních dnech potýkají s prudkým rozmachem epidemie a první případy hlásí i další státy Blízkého východu. Podle odborníků se tak šíření nákazy blíží do bodu zlomu.
Drtivá většina z téměř 80 tisíc lidí nakažených wuchanským koronavirem se stále nachází v pevninské Číně, v posledních dnech se ale epidemie prudce rozmáhá i na území dalších států v čele s Jižní Koreou, která po Číně zaznamenává nejvyšší počet případů nákazy. Infikovaných je v Jižní Koreji už víc než 830 a dalších sedm lidí nemoci Covid-19 podlehlo.
Největší neznámé kolem koronaviru. Lze se nakazit opakovaně, jaká je úmrtnost a kdy bude konec?
Číst článek
Dramatická se zdá být také situace v Íránu, kde podle polooficiální státní agentury ILNA vzrostl počet úmrtí z 12 na 50 případů – to je nejvyšší počet obětí koronaviru mimo čínské území. Nejpostiženějším íránským městem se stává milionový Kom, kam nákazu zanesli lidé, kteří tam přicestovali z Číny. Onemocnění Covid-19 ale zasáhlo i další města včetně Teheránu.
Odborník z Východoanglické univerzity Paul Hunter přitom varuje, že íránský režim nemusí mít dostatečné zdroje k tomu, aby dokázal všechny případy odhalit a zabránit tak šíření nákazy. „Dalším problémem jsou ozbrojené konflikty v regionu. Mezistátní hranice stávají propustnými a útoky cílí i na městská a zdravotnická zařízení,“ dodává Hunter pro britský deník The Guardian.
Šíření koronaviru napříč blízkovýchodním regionem se tak stává novým zdrojem obav. První případy nákazy přitom v pondělí oznámily také Kuvajt, Bahrajn a Irák – všechny souvisí právě s šířením epidemie v Íránu. V Kuvajtu jsou nakaženi tři lidé, kteří před nedávnem navštívili íránské území, v iráckém šíitském městě Nadžaf nákazu zaznamenali u íránského studenta a z Íránu se vrátila také osoba, kterou evidují úřady v Bahrajnu.
Zachovejte klid, nabádá veřejnost italská vědkyně. V milánské laboratoři dělá testy na koronavirus
Číst článek
Znepokojení odborníků
S ohledem na události uplynulého víkendu tak Hunter podotýká, že zatímco v Číně se počet nakažených snižuje, v jiných státech se stáváme svědky „extrémně znepokojujícího vývoje“.
Připomněl přitom páteční slova šéfa Světové zdravotnické organizace Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse, podle kterého se „okno příležitosti“ zabránit šíření viru zužuje – obavy podle šéfa WHO vyvolává rostoucí počet případů, u nichž není jasná spojitost s Čínou nebo s jinými případy nakažených.
S tím souhlasí i odborník z Východoanglické univerzity. Hunter tak s ohledem na poslední vývoj varuje, že se přiblížil „bod zlomu, který ukončí naši schopnost zabránit globální pandemii“ koronaviru.
„Obzvlášť znepokojeni jsme rychlým nárůstem počtu případů v Íránu, Itálii a Korejské republice,“ uvedl během pondělní tiskové konference podle agentury Reuters Ghebreyesus a dodal, že v platnosti zůstává globální stav nouze vyhlášený Světovou zdravotnickou organizací na konci ledna.
Itálie vyvolává v Evropě obavy
Kromě Íránu je podle odborníků důvodem znepokojení také Itálie, která je co do počtu infikovaných koronavirem třetí zemí hned po Číně a Jižní Koreji. Země hlásí už víc než 215 nakažených a sedm mrtvých – prvními oběťmi se stali 78letý muž a 76letá žena, v neděli pak zemřela starší žena, která trpěla rakovinou.
Mongolsko kvůli koronaviru přerušilo všechny lety z Jižní Koreje, uzavírá i pozemní hranice
Číst článek
Celkem čtyři oběti pak italské úřady ohlásily během pondělí. Kromě 84letého pacienta z lombardského města Bergam média informovala o smrti 88letého muže z obce nedaleko Milána a zemřel také pacient léčený s rakovinou. Sedmou obětí koronaviru v Itálii je 80letý muž, který byl hospitalizován v minulém týdnu kvůli infarktu. Lékaři se domnívají, že se nakazil od jiného pacienta.
„Odhalení velké skupiny případů v Itálii pro Evropu představuje velkou starost a můžeme očekávat, že další případy budou potvrzeny i v příštích dnech,“ varuje Hunter.
Mezi nejvíce zasažené regiony se řadí Lombardie, Piemont, Benátsko nebo Emilia Romagna. Na 50 tisíc lidí z 11 obcí a měst se tak ocitlo v úplné karanténě – nikdo nemůže do města vstoupit, ani jej opustit. V případě porušení zákazu lidem hrozí i trestní stíhání. Na dobu jednoho týdne se zde zároveň uzavřely všechny školy, ruší se veškeré veřejné akce a předčasně skončí i tradiční karneval v Benátkách.
Ještě v polovině minulého týdne přitom italské úřady evidovaly pouhé tři případy koronaviru – dva čínské turisty z Wu-chanu a jednoho Itala, kterého z epicentra epidemie vrátil do vlasti speciál vypravený italskou vládou.
V pátek ráno pak úřady oznámily další případ – Ital se údajně nakazil od přítele, který se před nedávnem vrátil z Číny. Později pak lombardská správa doplnila, že se nákaza objevila také u manželky a blízkého přítele infikovaného. Přes víkend ale počet skokově narostl, dnes je tak nakažených na italském území celkem 219.
Sinoložka: Koronavirus je pro režim nebezpečný. Krize ukázala, že strana staví vlastní moc nad životy lidí
Číst článek
„Tohle je klíčové stadium epidemie koronaviru,“ komentuje pro Guardian náhlý nárůst počtu nakažených v Itálii epidemiolog Oxfordské univerzity Robin Thompson. „Aby se v Evropě předešlo přenosu člověka na člověka, je v postižených oblastech potřeba přistoupit k rychlé izolaci i mírných případů nákazy,“ dodává odborník.
Premiér Giuseppe Conte nicméně vyzývá veřejnost, aby zachovala chladnou hlavu. Odmítl také návrhy, aby se na italských hranicích obnovily kontroly. „V tuto chvíli neexistuje pro takový krok žádný důvod… Máme snad z Itálie udělat lazaret?“ ptá se šéf vlády v Římě.
Na rozšíření koronaviru v italských regionech v pondělí reagovalo i české ministerstvo zdravotnictví – doporučilo Čechům, aby se „do doby vyřešení sanitární situace“ zasaženým oblastem vyhnuli. „Vzhledem k rychlému rozšíření koronaviru v severní Itálii upozorňujeme, že v případě nepříznivého vývoje situace v místě pobytu se návštěvníci mohou ocitnout v případné 14 denní karanténě,“ varuje rezort na svých stránkách.