Podle neziskové organizace Iran Human Rights počet zadržených z aktuálního období přesáhl tisícovku. Varuje před možným nárůstem poprav politicky nepohodlných lidí.
Stejná skupina hackerů, kteří vystupují pod pseudonymem Robert, rozeslala médiím várku odcizených emailů už před prezidentskými volbami ve Spojených státech v roce 2024. Informuje agentura Reuters.
Írán má průmyslové kapacity, a pokud se k tomu rozhodne, může podle šéfa MAAE s obohacováním uranu opět začít. Několik kaskád centrifug by pak mohlo obohacovat uran v horizontu měsíců, dodal Grossi.
Sociální sítě zaplavila falešná videa a záběry z videoher vydávající se za realitu íránsko-izraelského konfliktu. „Ověřit jejich pravost je bez spolupráce platforem skoro nemožné,“ varuje Šlerka.
V Íránu začal v sobotu před úsvitem ceremoniál spojený se státním pohřbem přibližně 60 lidí, včetně jaderných vědců a velitelů revolučních gard, zabitých při izraelských úderech.
Bombardování 90milionové blízkovýchodní země by americký prezident Donald Trump zvážil, pokud bude Írán znovu obohacovat uran na úroveň, která bude Spojené státy znepokojovat.
Obohacení na 60 procent slouží pouze a výhradně k vojenským účelům. Když někdo zpochybňuje, jaké bylo zaměření íránského jaderného programu, tady je jasný důkaz, míní expert Bříza.
„Jsme všichni v pořádku, obchod je dost poškozený, ale sbírka fotek a negativů nebyla poškozena, takže máme velké štěstí – čeká nás ale spousta práce k obnově“, říká archivářka obchodu Michal Minsky.
Spojené státy sice zasáhly íránská jaderná zařízení, ale ničeho nedosáhly, dodal podle agentury Reuters Chameneí. Íránský jaderný a raketový program je podle něj pouhou záminkou nepřátel Íránu
Trumpův zvláštní vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff označil zpravodajství o americkém útoku za skandální a „vlastizrádné“. Trump opakovaně tvrdí, že USA íránská jaderná zařízení „zcela zničily“.
„Dnes, po hrdinném odporu našeho velkého národa, jsme svědky uzavření příměří a ukončení této války, kterou si vynutil Izrael svým avanturismem a provokacemi,“ uvedl podle AFP íránský prezident.
Írán není poraženým, režim ale z konfliktu vychází otřesen. „Režim opět udělá všechno pro to, aby přežil, a to může klidně vést i ke zvýšení vnitřních represálií,“ varuje odborník Josef Kraus.
„Někteří Iránci byli zpočátku rádi, že Izrael útočí na režim, ale dnes si myslím, že to vidí trochu jinak. Civilních obětí je hodně a nestojí to za to, aby režim padl,“ říká Širín Nafariehová.
Írán v noci na úterý vyslal rakety na největší americkou základnu v regionu, která leží v Kataru. Odpověděl tak na nedělní americký úder. „Nečekám vojenskou reakci,“ říká velvyslanec Petr Chalupecký.
Zapojení USA bylo podle Petra Pavla výrazem frustrace z dosavadních jednání o íránském jaderném programu. Obě strany se po úterním ranním příměří obvinily z jeho porušení.
„Obohacený materiál, technické know-how a politická vůle zůstávají,“ napsal na síti X politický a vojenský poradce nejvyššího duchovního vůdce Alí Šamchání.
„Írán dopředu informoval Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Katar o tom, že dojde k odvetnému útoku, ale cílem je nezpůsobit eskalaci a vedlejší škody,“ říká bezpečnostní analytik Josef Kraus.
Po americkém úderu na Írán demokraté Trumpa lehce kritizují především z procesního hlediska. Prezident prý nemůže takovéto vojenské rozhodnutí činit sám a měl by žádat o svolení Kongres.
Mezi Íránem a Izraelem mělo platit od úterních 7.30 teheránského času (6.00 SELČ) příměří. To ale podle izraelské strany Írán po čtyřech hodinách porušil raketovým útokem.
Íránu Trump poděkoval, že o svém úderu dopředu informoval, díky čemuž nikdo nezemřel a neutrpěl zranění. Část Čechů v Kataru se kvůli bojům v oblasti obrátila o pomoc na tamní českou ambasádu.
Izraelská armáda pokračuje v leteckých úderech na Írán, přidaly se také USA. Írán zvažuje uzavření Hormuzského průlivu, kudy se přepravuje pětina světového námořního obchodu s ropou a plynem.
USA zacílil na tři íránské jaderné objekty. Írán tvrdí, že útoky neměly silný dopad. „Média tvrdí, že USA mluvily o míru, ale od začátku chtěly tento útok učinit,“ ukazuje na paradox Mona Khademi.