Francouzi truchlí nad smrtí prezidenta Chiraca. V Elysejském paláci mu vzdaly hold stovky návštěvníků
Veliký státník, sjednotitel, charismatický muž, bonviván. Zároveň ale politik, který byl odsouzený za zaměstnávání fiktivních osob na pařížské radnici. Tak Francouzi vzpomínají na svého bývalého prezidenta, premiéra a starostu Paříže Jacquesa Chiraca, který zemřel ve čtvrtek ve věku 86 let. Stovky Francouzů uctily jeho památku v sídle francouzských prezidentů, v Elysejském paláci. Až do zítřka tam jsou umístěné kondolenční knihy.
„Měl v sobě takovou neformální stránku, dokázal být vtipný, miloval dobré jídlo, chodil na zemědělské veletrhy. Měl jsem z něho dojem, že si nedělá moc starosti,“ myslí si David. Je mu 38 let a do Elysejského paláce vyrazil s kšiltovkou a v tričku s dlouhým rukávem.
Sám přiznává, že je z jiné generace, a že Chiracovu politiku sledoval jen zpovzdálí. I přes to Chiraca uznával a vzkazem v kondolenční knize mu chtěl vzdát hold. „Vždycky jsem Jacquesa Chiraca obdivoval. Osobně jsem se s ním setkal při jedné slavnostní události. Příjemné mě překvapil, jak byl oproti jiným politikům empatický. Jsem rád, že jsem dneska mohl přijít,“ říká.
60letý důchodce Philippe je oblečený v šále a v kožené bundě. Velmi dobře si pamatuje na Chiracův pevný stisk, když si s ním před lety podával ruku. „Byl to významný prezident. Politicky rostl za vlády generála de Gaulla a Georgese Pompidoua. Měl opravdu bohaté zkušenosti.“
Mezi Chiracova nejvýznamnější politická rozhodnutí Philippe považuje to z roku 2003, kdy tehdejší šéf Elysejského paláce nesouhlasil s americkou invazí do Iráku. Když se ho ptám, jestli měla Chiracova přes 40 let dlouhá politická kariéra nějakou skvrnu, přiznává, že prezident mohl být důslednější v zavádění některých reforem: jako třeba té důchodové.
Fiktivní zaměstnanci
Jacques Chirac byl vůbec prvním poválečným francouzským prezidentem, kterého soud uznal vinným, a to v aféře fiktivních zaměstnanců. Soud rozhodl, že v době, kdy vedl pařížskou radnici, zaměstnával 28 lidí, kteří buď pracovali pro jeho politickou stranu, nebo neodváděli žádnou práci.
Ve věku 86 let zemřel bývalý francouzský prezident, premiér nebo starosta Paříže Jacques Chirac
Číst článek
Podle důchodkyně Jeanne je v tomto případě těžké Chiraca hodnotit dnešními měřítky. „Neříkám, že to bylo zrovna etické, ale v té době neexistovaly takové právní úpravy, jako dnes. Navíc z toho neměl žádné profesní výhody,“ je přesvědčená. Jeanne prý vždy Chiraca volila. Svým podpisem v kondolenční knize uctila jeho památku.
„Napsal jsem tři věci. Poděkoval jsem mu za projev k deportaci na Zimním velodromu v Paříži, za to, že uznal zodpovědnost francouzského státu na deportacích Židů. Ve zhruba stejné době se podílel na ukončení konfliktu v Jugoslávii. A poděkoval jsem mu taky za to, že se postavil proti Georgi Bushovi a Tony Blairovi a odmítl se podílet na intervenci v Iráku,“ říká Francois. Poslední hold Jacquesu Chiracovi přišli do Elysejského paláce vzdát desítky lidí.