Konec období ‚všudypřítomného míru.‘ V Japonsku kvůli pokročilému věku odstupuje císař Akihito
Japonský císař Akihito oficiálně odstupuje kvůli pokročilému věku. Pro národ to taky znamená konec éry Heisei. Období, zapisované znaky pro „všudypřítomný mír“, trvalo od roku 1989. Oficiálně císař svou abdikaci oznámí v 17 hodin tokijského času, což je 10 hodin dopoledne středoevropského času.
Začátkem roku při výročí nástupu na trůn císař Akihito s dojetím v hlase přiznal, že cítí nesmírný vděk a klid v srdci za to, že Japonsko v období Heisei nepoznamenala žádná válka. Nezapomněl ale připomenout jiné výzvy, kterým muselo Japonsko v posledních letech čelit.
Zákon chryzantémového trůnu. Cisař Akihito má blíž k abdikaci, Japonsko se chystá na změnu
Číst článek
„Na přírodní katastrofy, které naší zem sužovaly s ještě větší intenzitou, než jsme byli zvyklí, na ty se zapomenout nedá. Sesuvy půdy, zemětřesení, tajfuny a další neštěstí vzaly život a domov tolika lidem... Se všemi těmito lidmi nesmírně soucítím,“ řekl.
Právě za soucitného a vlídného císaře Akihita označuje většina Japonců. Jako první japonský vladař otevřeně oproštěný od božského původu se vždy snažil být lidem blízko.
Fotografie, jak v prvních letech své vlády klečí spolu s císařovnou u lidí zasažených přírodní katastrofou, je dodnes velmi slavná.
Stejně jako snímek z tenisového kurtu, kde se mladý Akihito setkal se svou budoucí císařovnou. Fakt, že mladičká Michiko Shoda nebyla urozeného původu, a přesto stanula po boku císaře, přiblížil Akihita národu ještě víc.
„Opravdu chci císaři vyjádřit nesmírný vděk za vše, co pro národ dělal,“ řekla stanici ANN News jedna z mnoha císařových příznivkyň. Akihito a jeho víc než tři desítky let dlouhá vláda se ale nezadržitelně nachýlí ke konci. Úderem půlnoci Japonsko vstupuje do nového období Reiwa pod vládou korunního prince Naruhita.