Z původní sochy se našly obě nohy, jedno koleno, jeden biceps, předloktí a hlava. To stačilo k rekonstrukci celé sochy císaře. Replika bude stát v Římě nejméně do roku 2025.
Mimořádný nález, tak italský ministr kultury Gennaro Sangiuliano charakterizoval objev částí mramorových desek s vyrytým textem. Archeologové je našli v Ostii, starověkém římském přístavním městě.
Do Skotska klíč přivezl voják Charles Richard Fox, který pobýval na ostrově Svatá Helena v roce 1821, kdy Napoleon zemřel. Předmět následně daroval své matce.
Devětapadesátiletý Naruhito už prvního května převzal panovnické povinnosti od svého otce Akihita, který ze zdravotních důvodů abdikoval. Stal se tak 126. císařem nejstarší vládnoucí dynastie světa.
„Jsem hluboce vděčný a potěšený, že jste mě přišli oslavit. Přeji vám zdraví a štěstí a upřímně doufám, že naše země bude nadále spolu s ostatními usilovat o světový mír a rozvíjet se,“ řekl císař.
Královské či císařské protokoly a zvyky bývají tradiční a neměnné. Jeden velmi dlouhý teď ale zřejmě brzy skončí, a to v Japonsku: nový zákon má vládci umožnit vzdát se chryzantémového trůnu.
Japonský císař Akihito naznačil, že by rád odstoupil z funkce. V předem natočeném videu, které japonské televize odvysílaly, prohlásil, že se na vykonávání role panovníka cítí být slabý. Akihito v té souvislosti připomněl dvě operace, které v poslední době prodělal.
Japonský císař poprvé od spekulací o jeho odstoupení promluví na veřejnosti. Informuje o tom agentura, která zajišťuje chod císařského paláce v Tokiu. Císař Akihito naposledy na veřejnosti vystoupil před pěti lety po ničivém zemětřesení a vlně tsunami, které poškodily jadernou elektrárnu ve Fukušimě.
Letos 21. listopadu uplyne 100 let od smrti Františka Josefa I. Rakousko si ale výročí připomíná už teď. Ve Vídni a okolí začíná série výstav. Někdejšího rakouského císaře ukážou jako vášnivého lovce, milovníka vojenství i člověka zasaženého řadou osobních tragédií. Jeden atentát sám přežil, dalšímu podlehla jeho žena, císařovna Sissi a později i synovec a následník trůnu František Ferdinand ď Este.
Ve věku 93 let zemřel v neděli známý politik Čestmír Císař. Jeden z předních reformistů v Komunistické straně Československa a představitel pražského jara v roce 1968 podlehl dlouhé nemoci.
Japonci se modlí za zdraví svého císaře. Ten minulý týden prodělal v Tokiu operaci srdce a zůstává stále v lékařském ošetření. Stovky Japonců ho chodí denně podpořit a přejí mu prostřednictvím vzkazů pevné zdraví.
Operace japonského císaře Akihita se podařila. Jak uvedl císařský palác, 78 letý monarcha podstoupil úspěšnou operaci srdce v sobotu v Tokiu a teď ho čeká dvoutýdenní rehabilitace. Akihitovi byl během více než hodinového zákroku voperován takzvaný bypass.
Japonský císař Akihito dnes podstoupí operaci srdce. Do tokijské nemocnice nastoupil japonský monarcha včera. Osmasedmdesátiletému Akihitovi má být voperován bypass. Po zákroku má zůstat v nemocnici minimálně dva týdny. Císaře v té době bude zastupovat starší syn Naruhito.
Císařství neexistuje v Číně už 100 let. Kdysi nesmrtelnou Říši středu svrhla revoluce a přesně 1. ledna 1912 vznikla Čínská republika. Její první prezident Sunjatsen vytvořil zemi na třech základních principech: nacionalismu, demokracii a blahobytu obyvatel. Demokratické zřízení však funguje již pouze na Tchajwanu, v samotné Číně zvítězili komunisté, kteří v Pekingu vládnou dodnes.
Demokratická Čína zajišťující svobodu všem obyvatelům, neohrožující své sousedy a plně respektující práva vlastních menšin? Sunjatsen, zakladatel Čínské republiky se takový stát přesně před sto lety pokusil vybudovat a revoluce, která vypukla 10. října 1911, vedla i ke svržení císařství. Původní cíle ovšem vzaly za své. V exkluzívním rozhovoru pro ČRo nejen o tom mluví syn posledního čínského prince a bratranec posledního císaře Pchu-iho.
Asi 15 tisíc mrtvých a škody za 5 bilionů dolarů. Takové stopy zanechalo v Japonsku nedávné ničivé zemětřesení a následné tsunami. Postiženou prefekturu Fukušimu dnes navštívil i císařský pár. S osudem zkoušenými lidmi soucítí i japonský premiér, který se dokonce v jejich prospěch vzdal platu.
Několik tisíc šťastlivců si v minulých letech mohlo prohlédnout palác, který si nechal císař Nero postavit po požáru Říma v roce 64 našeho letopočtu. Palác Domus Aurea byl zpřístupněn v roce 1999, ale v roce 2008 ho restaurátoři uzavřeli. Měl být zpřístupněn znovu příští rok, ale včera se propadla velká část klenby antické stavby.
Čína si zřejmě připsala další významný archeologický objev. Archeologové patrně našli v provincii Che-nan hrob čínského vládce ze třetího století našeho letopočtu. Byl jím císař a generál Cchao Cchao, který vstoupil do dějin jako mstivý, bezohledný, zároveň ale velmi obratný politik.