Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Japonsko ustupuje od výstavby dalších jaderných elektráren

Japonsko se kvůli jaderné havárii ve Fukušimě více zaměří na obnovitelné zdroje. Až pětinu elektřiny chce do roku 2020 získávat z takzvaných čistých zdrojů, hlavně ze slunce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozená jaderná elektrárna Fukušima vypouští radioaktivní vodu přímo do oceánu

Poškozená jaderná elektrárna Fukušima vypouští radioaktivní vodu přímo do oceánu | Zdroj: Reuters

Vládu v Tokiu přiměla ke změně energetické koncepce nejhorší jaderná havárie od Černobylu. Přesto se Japonsko nechystá následovat Německo nebo Švýcarsko a jádra se nechce vzdát docela. Tři měsíce po katastrofě se proto v metropoli Tokiu opět demonstrovalo proti jádru.

„Nechceme jádro, zastavte další výstavbu nukleárních reaktorů a odpojte z provozu ty současné. Už nikdy žádnou Fukušimu," požadovaly v ulicích Tokia tisíce demonstrantů. Slib, že se vláda premiéra Naoto Kana zaměří více na obnovitelné zdroje, které se v následujících deseti letech mají stát jedním z pilířů energetické koncepce, jim evidentně nestačí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Tokiu natáčel Robert Mikoláš

„Podle mne musí jaderné elektrárny zcela zmizet. A nejen z Japonska, ale ze všech zemí světa. Žádná elektrická energie by neměla být vyráběna ze zdrojů, které nejsou bezpečné nebo znečišťují ovzduší. Lidé a ostatní živí tvorové na naší planetě prostě nemohou a nesmí kvůli takovýmto elektrárnám trpět," říká dvaatřicetiletý Ken z prefektury Iwate, která byla katastrofou z 11. března také zasažena.

Odpor tamních obyvatel proti atomovým elektrárnám je proto pochopitelný. V životě už o nich také nechce slyšet oněch zhruba sto tisíc lidí, kteří kvůli vysoké radiaci museli opustit vyhlášenou evakuační zónu a zřejmě se do ní nikdy nevrátí. Stejný názor zastávají i tisíce farmářů, jejichž produkty jsou nyní neprodejné.

Tragické události ve Fukušimě pak změnily i celkový postoj tradičně konzervativních Japonců k nukleárním reaktorům. Před havárií jejich provoz podporovalo 62 procent dotázaných, na konci dubna se však pro elektřinu z jádra vyslovilo už jen 39 procent z nich. Stále však jde o poměrně vysoké číslo.

Poškozená budova reaktoru 3 v jaderné elektrárně Fukušima | Foto: Reuters

„Myslím si, že jí potřebujeme. Japonsko je na energii vyráběné v atomových elektrárnách závislé. Stačí se podívat okolo, všechno to osvětlení, poutače, klimatizace, jak bychom se bez toho obešli? A obnovitelné zdroje? Podle mne budou ještě dražší," je přesvědčen osmadvacetiletý muž z Tokia.

Jeho hlas se přesto stává menšinovým, tím spíše, když 74 procent z těch, co se v průzkumu veřejného mínění vyslovilo pro jaderné elektrárny, požaduje snížení jejich počtu. Reagovat proto musí i vláda. Původní plány vyrábět v atomových elektrárnách více než 50 procent veškeré energie už vzaly za své, navíc v současnosti je funkčních jen 19 z celkového počtu 54 reaktorů.

I z tohoto důvodu ovšem panují obavy z výpadků elektřiny, zejména v horkých letních měsících. Nemluvě o negativním dopadu na průmyslovou výrobu, ať už jde o elektroniku či automobily. Zajištění jiného zdroje tak bude muset být velmi rychlé.

Místo jádra Slunce

„Můžeme jádro nahradit něčím jiným, třeba právě sluncem. Nukleární reaktory jsou opravdu nebezpečné a to pro celý svět. Důležité je také šetřit. Jsem přesvědčená, že hrozně plýtváme, je nutné být šetrnější, prostě se vzdát některých požitků. A nakonec zjistíme, že je ani nepotřebujeme," prohlašuje dvaadvacetiletá studentka jedné z tokijských univerzit.

Premiér Naoto Kan v této souvislosti oznámil, že se zasadí o to, aby do roku 2020 mělo na 10 milionů domů instalované solární panely. Vzhledem k jeho blížícímu se politickému pádu bude sice realizace tohoto plánu ležet na bedrech někoho jiného, současný trend ústupu od jádra však bude zřejmě pokračovat. A nic na tom nezmění ani kritické hlasy doma i v zahraničí, označující jádro za bezpečný a čistý zdroj a postup japonských úřadů za panikaření.

„Politici, kteří podporují jádro, to dělají jen z čistě osobních a zištných důvodů. Chtějí se udržet u moci a mluví, jak společnosti provozující jaderné elektrárny i další, co na tom profitují, pískají. Přestože sami vědí, že atomové reaktory jsou nebezpečné. Kdyby ale jejich děti nebo rodiče žili ve Fukušimě, je mi jasné, jak by v takovém případě mluvili, tedy úplně jinak," myslí si dvaatřicetiletý Ken.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme