„Svou činností zásadním způsobem přispívá ke správnému pochopení postupu Japonska při řešení následků havárie jak českou veřejností, tak mezinárodní společností,“ uvedlo velvyslanectví.
Japonsko ošetřenou radioaktivní vodu začalo vypouštět do moře loni v srpnu. Jde o odpadní vodu použitou při chlazení jaderného paliva po nehodě ve Fukušimě v roce 2011.
Přístroje na měření radiace nezaznamenaly dopady incidentu na prostředí mimo elektrárnu, informovala ve čtvrtek podle agentury AP společnost TEPCO, která elektrárnu provozuje.
Kvůli docházejícímu místu na uskladnění kontaminované vody musela přistoupit jaderná elektrárna k jejímu vypouštění do oceánu. První fáze proběhla mezi 24. srpnem a 11. zářím.
Ceny se dostaly nejvýše od havárie v japonské elektrárně Fukušima v roce 2011, uvedl ekonomický list Financial Times (FT). Energetické podniky se zároveň přetahují o dodávky paliva.
Společnost TEPCO oznámila, že testy vzorků z vody ukázaly, že proces je bezpečný. Voda je před vypuštěním čištěna pomocí filtračního systému, který odstraňuje většinu nebezpečného materiálu.
Obchodníkům v některých oblastech Číny došla sůl. Lidé jí začali skupovat po tom, co Japonsko začalo s vypouštěním radioaktivní vody z jaderné elektrárny Fukušima.
Lidé v Číně a Hongkongu protestují proti vypouštění radioaktivní vody do oceánu. Elektrárna byla poškozena v roce 2011 a voda se má postupně vypouštět ještě 30 let.
Jihokorejští demonstranti vyzvali Tokio, aby své rozhodnutí vypouštět radioaktivní vodu z Fukušimy přehodnotilo. Plán japonské vlády ale už schválila Mezinárodní agentura pro atomovou energii.
Proti plánu Tokia protestovali také jihokorejští opoziční poslanci, někteří z nich dokonce drželi hladovku. Grossi se s nimi v neděli setkal a čelil jejich ostré kritice.
„Musíme si uvědomit, že něco takového se ještě nestalo,“ řekl šéf agentury Grossi. Japonsko podle něj bude mít konečné slovo při vypouštění, která má trvat 30 až 40 let.
Škodám způsobeným mohutnými přívalovými vlnami vláda dle soudu nemohla zabránit, ani kdyby ministr průmyslu předtím využil své autority a nařídil posílení mořské hráze.
Severovýchod Japonska v oblasti prefektury Fukušima zasáhlo silné zemětřesení, kvůli němuž místní úřady vyhlásily rovněž varování před vlnou tsunami. Zatím nejsou zprávy o obětech či zraněných.
Je to v podstatě zmrzlá zemní stěna kolem čtyř reaktorů, která má blokovat proudění podzemní vody a zabránit jejímu smísení s kontaminovanou vodou, vysvětluje na svém webu TEPCO.
Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi při návštěvě elektrárny loni v únoru prohlásil, že vypouštění kontaminované vody do moře odpovídá celosvětovým standardům.
Fukušimu zasáhlo v roce 2011 zemětřesení o síle 9,1 stupně s následnou dvacetimetrovou přívalovou vlnou. V jaderné elektrárně tehdy byly poškozeny chladicí systémy a přehřály se reaktory.
Oficiální rozhodnutí by v Tokiu mohlo padnout už tento měsíc a ukončit tak sedmiletou debatu, jak naložit s vodou použitou k chlazení poškozených reaktorů.
Světovou politikou v uplynulých deseti letech hýbala řada událostí, které ovlivnily zahraniční i domácí politiku mnoha zemí světa. Jaké to jsou? Server iROZHLAS.cz vybral 10 nejdůležitějších.
Bývalí manažeři společnosti TEPCO byli obviněni, že ignorovali informace o možném silném tsunami a zanedbali potřebná bezpečnostní opatření. Prokuratura pro každého z nich požadovala pětileté vězení.
V elektrárně se nashromáždil více než milion tun kontaminované vody, která byla použita pro ochlazování jader reaktorů elektrárny poničené v roce 2011 zemětřesením a vlnou tsunami.
Začátek odstraňování 566 palivových souborů ze skladovacího bazénu v reaktoru číslo tři byl plánován už na rok 2014, ale byl několikrát odložen mimo jiné kvůli stále vysoké radiaci v místě.