Javier Solana končí v evropské politice
Lisabonská smlouva, která dnes vstupuje v platnost, znamená mimo jiné odchod Javiera Solany. Na postu vysokého představitele Evropské unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku pracoval deset let a dopředu avizoval, že se nebude ucházet o funkci evropského ministra zahraničí.
Jako jednu z posledních oficiálních návštěv přijal Solana srbského prezidenta Borise Tadiče. Při této příležitosti prohlásil, že si publikum neumí představit, jak šťastný je, když vidí, jak se Srbsko přibližuje Evropské unii.
Byla za tím podle něj tvrdá a dlouhá práce. Doufá také, že do konce tohoto roku dojde k dokončení implementace Stabilizační a asociační dohody mezi EU a Srbskem.
Na závěr prohlásil, že si přeje, aby mohl Srbsko brzo vítat v Evropské unii. Byl to právě Solana, kdo ve funkci tajemníka Severoatlantické aliance nařídil letecké bombardování Miloševičova Srbska.
Bilance Solanova působení v úřadu není jednoznačná, což může být dáno i tím, že si musel vystačit s velmi omezeným mandátem. Jak ve vysílání Rádia Česko připomněl Lukáš Pachta z Institutu pro evropskou politiku Europeum, dokázal Solana i přesto překonat skromné ambice EU.
"Byl takovou trochu nešťastnou figurou, protože byl ztělesněním neschopnosti evropské zahraniční politiky se shodnout na zásadních věcech. Na druhou stranu dokázal nemožné, s velmi malým týmem, který měl k dispozici, cestoval po světě a vydobyl si renomé de facto prvního ministra zahraničí Evropy, přestože faktické výsledky mu leckdy přičíst nelze," uvedl Pachta.
Solanovu nástupkyni čeká silnější zázemí
Solanovu práci si rozdělí euroministryně zahraničí Catherine Ashtonová a eurokomisař pro rozšíření Štefan Fülle. Pozice Ashtonové ve funkci, která byla podle některých pozorovatelů původně zamýšlena právě pro Solanu, bude podle Pachty silnější zejména v diplomatickém zázemí.
"Bude se moct opřít o novou diplomatickou službu Evropské unie, kterou zavádí Lisabonská smlouva. Jsou to diplomaté členských zemí, pracovníci sekretariátu Rady Evropy plus lidé z Evropské komise. Navíc má daleko lepší pozici v tom, že je zároveň členskou Evropské komise, takže v její osobě se dobře zkoordinuje zahraniční politika EU a zároveň vnější vztahy Evropské komise, jako je třeba obchodní politika," vysvětlil Pachta.
Téměř sedmdesátiletý Solana už žádnou formální funkci v EU zastávat nehodlá. "Bude užitečný maximálně ve smyslu mluvčího, který bude zván bruselské konference všeho druhu a bude se neustále vyjadřovat k aktuálním zahraničně-politickým tématům. Nějaký čas uvažoval, že bude kandidovat na madridského starostu, ale v tuto chvíli si spíše dá nějaký čas odpočinek," přiblížil Pachta další plány Javiera Solany.