Hongkongský magnát Lai byl propuštěn z vězení. Jeho noviny po zatčení zaznamenaly rekordní prodeje

Jimmy Lai, vlastník hongkongského prodemokratického magazínu Apple Daily, byl v úterý propuštěn na kauci, informuje agentura Reuters. Mediální magnát byl o den dříve zatčen spolu s dalšími deseti lidmi na základě kontroverzního bezpečnostního zákona, který nedávno vstoupil v této bývalé britské kolonii v platnost. Propuštěna byla také prominentní aktivistka Agnes Chowová.

Hongkong Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkongský magnát Jimmy Lai po propuštění.

Hongkongský magnát Jimmy Lai po propuštění. | Foto: Lam Yik | Zdroj: Reuters

Podnikatele v doprovodu právníků zdravil dav fanoušků, kteří skandovali „bojovat až do konce“ a „podporujeme jablko, dejte si jablko každý den“, čímž naráželi na název novin Apple Daily.

Čína v Hongkongu na základě nového zákona zadržela vlivného podnikatele. Lai režim otevřeně kritizoval

Číst článek

Pokud Laiovo zatčení někomu prospělo, tak akcionářům společnosti Next Digital, která list Apple Daily vlastní. Po pondělním oznámení totiž její akcie zaznamenaly vzestup o více než 330 procent, takže vzrostly na více než čtyřnásobek.

Apple Daily nabízí svůj pohled na politické vedení v Číně a v Hongkongu a uvádí, že v úterý publikoval přes půl milionu výtisků, což je pětinásobek obvyklého množství. Agentura Reuters uvedla, že lidé čekali od časných ranních hodin ve frontách, aby si mohli magazín s titulkem Apple Daily Must Fight On (Apple Daily musí pokračovat v boji) na přední straně zakoupit.

Jedna země, dva systémy

Jimmy Lai, v současnosti jeden z nejznámějších hongkongských prodemokratických aktivistů, se narodil v pevninské Číně. Když mu bylo 12 let, dostal se do Hongkongu jako černý pasažér na palubě rybářské lodi. Po příjezdu pracoval jako dětský dělník v textilní továrně. Zatčen byl v situaci, kdy se úřady snaží umlčet hongkongskou prodemokratickou opozici a svým jednáním vyvolávají vlnu mezinárodní kritiky.

‚Nestoudné a ostudné.‘ Peking a hongkongská vláda odsoudily sankce USA uvalené na Lamovou a další

Číst článek

Bezpečnostní zákon, který po schválení stálým výborem čínského parlamentu začal platit v Hongkongu 30. června, definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu, kteří budou zatčeni na základě nového bezpečnostního zákona, mohou být souzeni v pevninské Číně.

Podle kritiků je nový bezpečnostní zákon porušením zásady „jedna země, dva systémy“, k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem přebírala od Británie. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme