K výběru prezidentských kandidátů přistupujeme zodpovědně a poctivě, říkají Iowané

Po měsících příprav dnes američtí prezidentští kandidáti projdou prvním skutečně zatěžkávacím testem. V Iowě začínají takzvanými volebními shromážděními primární volby, ze kterých vzejde kandidát republikánské a demokratické strany do podzimních voleb. Primárky potrvají několik měsíců, největší pozornost ale tradičně patří právě Iowě. Zemědělský stát si pozornost docela užívá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iowa. Primární volby začínají na americkém středozápadě

Iowa. Primární volby začínají na americkém středozápadě | Zdroj: Reuters

Pro obyvatele Iowy by to mohla být skoro olympijská disciplína, každé čtyři roky se sem do odlehlých polí a zvlněné krajiny amerického středozápadu sjíždějí davy - malá regionální letiště obsazují speciální chartery prezidentských kandidátů, kterým jsou v patách tisíce poradců, expertů, politických odborníků, komentátorů a novinářských štábů z Washingtonu i dalších koutů světa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Voliči v americké Iowě dnes jako vůbec první budou mít možnost vybrat prezidentského kandidáta své strany. Více od Lenky Kabrhelové

„Pro ty, koho volby nezajímají, můžou být nálety kandidátů i neustálý drobnohled médií únavné,“ připouští 58letá Susan. Sama ale coby poctivá volička nedá na caucus, neboli stranická volební shromáždění, dopustit.

"Je to zdroj naší hrdosti, ale také je to velká zodpovědnost. Je pravda, že nás občas média prezentují jako venkovské balíky, kteří jsou řekněme ‚méně kosmopolitní‘ než jiné americké regiony."

"Ale podle mě k výběru prezidentských kandidátů přistupujeme velmi zodpovědně a poctivě," naráží Susan na ne vždy lichotivé zprávy o státu, jehož politická váha - k nevůli dalších 49 členů unie - už čtyři desítky let podstatně převyšuje jeho geografické rozměry. Susan ale výsadu Iowanů hájí.

"Jedna věc je vyrazit k volbám a v soukromí za plentou zaškrtnout kandidáta. Je ale něco úplně jiného, když se musíte postavit čelem ke všem sousedům a známým, zaujmout jasný postoj a vést dialog o tom, kdo by nás měl v prezidentském úřadu reprezentovat a kdo bude nejlepší kandidát," trvá Susan na tom, že místní neberou privilegium na lehkou váhu.

V americké Iowě vypukne boj o Bílý dům. Nejvíc šancí má Clintonová a Trump

Číst článek

Už za pár hodin se otevřou tisíce škol, kostelů, knihoven a občas i soukromých domovů a začne dlouhý a trochu tajuplný proces výběru příštího prezidenta či prezidentky. Právě vítězství v iowském caucusu je považované za klíčové, může otevřít cestu ke stranické nominaci.

Aktuální stav preferencí před televizní debatou republikánských kandidátů na prezidenta USA | Foto: ČTK

Leah Voilsonová se shromáždění zúčastní podruhé, tentokrát v roli takzvané kapitánky caucusu, tedy předsedkyně volebního okrsku. Leah zastupuje demokratickou stranu, která, aby vše bylo ještě složitější, má odlišná pravidla shromáždění než republikáni.

"Caucus v Iowě se liší od primárek v jiných amerických státech. Jsou to v podstatě schůze, kam se všichni musí dostavit včas. Lidé se rozřadí do svých rohů podle toho, kterého kandidáta podporují. A pak přijde chvíle, kdy se můžete pokusit argumenty přivábit souseda do svého rohu a získat ho pro svého kandidáta."

"Je to skutečně něco úplně jiného, než zaškrtnout na lístku jméno a hodit ho do volební urny," podotýká Leah, podle níž jsou Iowané odhodlaní zhostit se svého práva v jakémkoli počasí. V plískanici prý obují sněhule a probrodí se mrazem a závějemi.

Republikánský prezidentský kandidát Ted Cruz | Foto: Reuters

"Myslím, že v americké prezidentské volbě je to chvíle, kdy se uplatňuje možná nejryzejší forma demokracie. Lidé mají skutečně možnost pokusit se ovlivnit politickou stranu, se kterou se identifikují," je přesvědčený politolog Jim Leach, profesor Univerzity v Iowa City, který 30 let zastupoval Iowu v Kongresu.

"Každé čtyři roky se objevují úvahy, že by se praxe měla změnit, a tak tohle může být naposledy, co má Iowa možnost uspořádat shromáždění jako vůbec první stát. I když vzhledem k tomu, že státy mají hodně autonomie, není lehké se dohodnout na celonárodním pravidle. Částečně proto zatím tradice zůstává tak, jak je. Ale uvidíme, věci se můžou změnit," dodává Jim Leach.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme